IKEA przechodzi samą siebie. Otworzy second hand z meblami

IKEA chce wdrożyć w życie model gospodarki obiegu zamkniętego w postaci second handu ze swoimi meblami.
IKEA chce wdrożyć w życie model gospodarki obiegu zamkniętego w postaci second handu ze swoimi meblami. Fot. 123rf.com
Skup mebli. Dla klientów brzmi to zapewne jak bajka. Dla ekonomistów – jak realizacja ich postulatów. A chodzi o prosty pomysł: sklep IKEA w Sydney chce uruchomić sprzedaż mebli „z drugiej ręki”. Innymi słowy, klienci mogą tam przyjść z meblem kupionym niegdyś w IKEA i wystawić niczym w komisie lub antykwariacie.

To podręcznikowy przykład gospodarki obiegu zamkniętego – podkreślają eksperci zajmujący się współczesną gospodarką. Nic, co nadaje się do użytku, nie powinno się marnować. Szwedzka firma od dawna podkreśla, że podziela tę filozofię.

Rewitalizacja mebli
I nigdzie nie jest ona tak aktualna, jak w Australii (choć firma zrobiła już podobny eksperyment w Japonii). Z badań wynika, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy co drugi Australijczyk wyrzucił jakiś mebel. Na śmietniku lądują zwłaszcza stoliki, sofy i krzesła – wystarczy jakieś odłamany fragment lub usterka, której przeciętny mieszkaniec kraju nie potrafi naprawić. Tymczasem, jak szacuje to IKEA, rocznie dałoby się zrewitalizować jakieś 13,5 mln sztuk mebli, a jednocześnie co trzeci konsument na najmniejszym kontynencie jest gotów kupić używany mebel.

Szwedzka firma postanowiła, że zastosuje tę filozofię w odniesieniu do własnych mebli. Klienci mogą jej wysłać e-mail ze zdjęciami mebli, których chcieliby się pozbyć: firma oceni, czy da się je zrewitalizować bądź przerobić. Można podrzucić popsuty mebel do sklepu – i odebrać voucher na kwotę odpowiadającą jego wycenie przez personel. W Japonii w ciągu roku wróciło w ten sposób do firmy około 3500 mebli.

– W ostatnich dekadach chodziło o masową konsumpcję, dziś chodzi o to, by zmierzać do masowej cyrkulacji – podsumowywał w Davos szef IKEA, Jesper Brodin. Firma demonstruje zatem, że nie rzuca słów na wiatr.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.