Nie ma co narzekać na naszą służbę zdrowia. W porównaniu do innych nie wypada źle

Odsetek zgonów, których można byłoby uniknąć, to w Polsce 29,9 proc. Wbrew pozorom, jest niższy od eropejskiej średniej (33,1 proc.).
Odsetek zgonów, których można byłoby uniknąć, to w Polsce 29,9 proc. Wbrew pozorom, jest niższy od eropejskiej średniej (33,1 proc.). Fot. 123rf.com
Leczenie w Polsce. Wbrew pozorom dane Eurostatu mogłyby być powodem do dumy: polska służba zdrowia – przynajmniej jeżeli chodzi ratowanie pacjentom życia – należy do europejskiej czołówki. Jak podkreśla portal money.pl, polscy lekarze w Europie zajmują piątą pozycję.

Dane Eurostatu zostały uszeregowane na podstawie próby szacowania, na ile – przy obecnej technice i wiedzy medycznej – udaje się uniknąć śmierci pacjentów. To próba oceny, ilu z umierających pacjentów dałoby się uratować. – O dziwo, w Polsce ten wskaźnik stawia nas w samym czubie Europy, nawet przed Niemcami, Austrią czy Szwecją – podsumowuje money.pl.

Śmiertelność pacjentów w Polsce
Ze statystyk wynika, że śmierć nie była przesądzona w 29,9 proc. przypadków zgonów osób poniżej 75. roku życia. To wciąż lepiej niż unijna średnia (33,1 proc.), niewiele gorzej niż w przypadku „najbezpieczniejszej” pod tym względem Francji (tam wskaźnik wynosi 23,6 proc.) i znacznie lepiej niż w republikach bałtyckich i Rumunii, gdzie odsetek „śmierci do uniknięcia” przekaracza 45 proc. Poza Francją Polskę wyprzedzają z kolei Belgia, Dania i Holandia.

Dane Eurostatu przeczą powszechnemu przekonaniu, że więcej pieniędzy w służbie zdrowia oznacza jej większą efektywność, choć ograniczanie się przy takiej ocenie wyłącznie do przypadków śmiertelnych można by uznać za nadużycie. Tym niemniej Eurostat szacuje, że 570 tys. zgonów rocznie w Europie to przypadki, których można byłoby uniknąć – przeważnie zawały serca, a także udary, rak jelit i piersi, nadciśnienie i zapalenie płuc.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.