W polskiej Ibizie impreza trwa. Sprzedawcy alkoholu wymyślili sposób, jak obejść nocną prohibicję

W Mielnie sprzedawcy alkoholu wymyślili sposób na obejście nocnej prohibicji
W Mielnie sprzedawcy alkoholu wymyślili sposób na obejście nocnej prohibicji fot. Sebastian Wołosz / Agencja Gazeta
Prohibicja w Polsce. W Mielnie od 29 czerwca wprowadzono nocny zakaz sprzedaży alkoholu. Czy w świetle nowego prawa sklepy monopolowe zrezygnowały z handlu napojami wyskokowymi? A skąd. Od godziny 23 wystawiają na zewnątrz stoliki i przeobrażają się w „lokale gastronomiczne”. Bo w takim alkohol sprzedawać można całodobowo.

Zakaz sprzedaży alkoholu między godz. 23 a 6 rano wprowadzono z powodu dużej ilości skarg od mieszkańców, właścicieli barów i policji, o czym informuje Money.pl. Jak jednak przestrzeganie zakazu wygląda w praktyce?

Prohibicja nad polskim morzem
Sklepy monopolowe znalazły kreatywny sposób na obchodzenie nowego prawa. O godz. 23 następuje pełna transformacja. Kasjerzy zaczynają wystawiać na zewnątrz stoliki, ściany są ozdabiane kartką z napisem „lokal gastronomiczny”, zaś klientów uprasza się o spożywanie alkoholu na miejscu. Po godzinie prohibicji kasjer uprzejmie informuje gości lokalu, że musi im otworzyć zakupiony napój, bo inaczej nie będzie mógł go sprzedać.

– Mówimy klientom, że powinni wypić przy stoliku, ale co kto zrobi, to już jego sprawa. Za picie na ulicy można dostać mandat. Większość, pomimo ostrzeżeń, bierze butelkę w rękę i idzie pić w plenerze – opowiada w rozmowie z portalem kasjer w jednym z nocnych sklepów.

Mielno walczy ze sprzedażą alkoholu po 23
Urząd miasta zapowiada, że będzie kontrolował przestrzeganie zakazu w nocnych sklepach. Do posiadania statusu lokalu gastronomicznego trzeba mieć bowiem odpowiednie zezwolenia i spełniać określone warunki.

Mielno to nie jedyna miejscowość, która wprowadza nocną prohibicję. Coraz więcej miast korzysta z praw, jakie niesie znowelizowana ustawa o wychowaniu w trzeźwości. Prohibicję wprowadziły już m. in. w Katowicach, Bytomiu i Piotrkowie Trybunalskim. Zakaz mogą wprowadzać również dzielnice miast, jak np. warszawski Targówek.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.