Podejrzani dostawcy obsiedli państwową firmę. "Nieprawidłowości na niespotykaną skalę"

Stoisko firmy Mesko podczas targów zbrojeniowych w Kielcach w 2016 r.
Stoisko firmy Mesko podczas targów zbrojeniowych w Kielcach w 2016 r. Fot. Paweł Małecki / Agencja Gazeta
Mesko to firma produkująca rakiety Piorun, jeden z najbardziej znanych produktów naszej rodzimej zbrojeniówki. A jednocześnie przedsiębiorstwo, w którym skala nieprawidłowości wprawiła w zdumienie audytorów i symbol wszystkich patologii państwowego przemysłu.

– Mesko mogłoby mieć lepsze wyniki finansowe, ale od lat żerują na spółce „budzący wątpliwości dostawcy” – pisze dziennik „Rzeczpospolita”, który dotarł do wyników audytu w firmie.

– Chodzi o spółkę Radena-S, której właścicielem jest były oficer bułgarskiego wojska – kwituje. Do tego należałoby jednak dorzucić jeszcze dostawców systemów naprowadzających, usług transportowych – ba! – nawet tonerów.

Audyt w Mesko
Ale Radena-S ma bić swoiste rekordy. Według „Rzeczpospolitej” firma np. sprzedaje proch do pocisków małokalibrowych za mniej więcej 46 euro/kg. Nie dość, że „na rynku można ten sam proch kupić trzy razy taniej”, to jeszcze firma dostaje 100 proc. wartości kontraktu w przedpłacie.

Rewelacje gazety to ustalenia audytu, który miała prowadzić firma Fraud Control w spółce. Dotyczył on lat 2012-2017 i okazał się być na tyle krytyczny, że pod koniec 2017 r. p.o. prezesa firmy zdecydował o przerwaniu prac audytorów.

Ostatecznie, menedżer zrezygnował ze stanowiska, a wyniki audytu miały trafić do rąk szefów Ministerstwa Obrony, z ministrem Mariuszem Błaszczakiem i wiceministrem Sebastianem Chwałkiem na czele. W Ministerstwie Obrony Narodowej jest ostatnio gorąco. Jak pisaliśmy niedawno w INNPoland.pl, Mariusz Błaszczak niszczy "dziecko" Antoniego Macierewicza, czyli Wojska Obrony Terytorialnej.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.