Resort energii zmienił przepisy. Wiemy, co czeka 50 tys. osób zagrożonych odcięciem od gazu

Odbiorcy gazu z Energii dla Firm i Energetycznego Centrum dostaną gaz rezerwowy - tak wynika z najnowszego rozporządzenia resortu energii.
Odbiorcy gazu z Energii dla Firm i Energetycznego Centrum dostaną gaz rezerwowy - tak wynika z najnowszego rozporządzenia resortu energii. 123rf.com
Wizja 50 tys. odbiorców bez gazu skutecznie zmotywowała Ministerstwo Energii do załatania legislacyjnej dziury w przepisach. Resort ekspresowo przygotował rozporządzenie, które zadziała wstecz – donosi „Puls Biznesu”.

Kiedy w ostatnich dniach ujawniono, że firmy Energia dla Firm i Energetyczne Centrum mają problemy, nad ich klientami zawisła groźba pozostania bez gazu. Z tego powodu Ministerstwo Energii już we wtorek późnym popołudniem opublikowało projekt rozporządzenia dotyczący sprzedaży rezerwowej gazu, poinformowała gazeta.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży rezerwowej
Stare przepisy nie przewidywały żadnego awaryjnego scenariusza na wypadek upadłości sprzedawcy gazu. Resort energii zdecydował więc wprowadzić nowy mechanizm sprzedaży rezerwowej, podobny do tego, który obowiązuje w dostawie prądu.

Według nowego rozporządzenia, jeśli sprzedawca gazu nie będzie mógł już dostarczać surowca z własnej winy, to w jego miejsce wejdzie sprzedawca rezerwowy. Jak podaje „Puls Biznesu” nowe prawo ma obowiązywać od środy 12 września, co oznacza, że zadziała wstecz.


Mimo perturbacji wśród firm dostarczających gaz, Polaków mogą czekać obniżki w cenie tego surowca. Niedawne zwycięstwo PGNiG w sporze z Gazpromem, o którym pisaliśmy w INNPoland.pl, może poskutkować obniżką cen gazu. Jednak jednocześnie czekają nas również podwyżki cen za energię elektryczną - eksperci przewidują, ze w 2020 r. Polska będzie miała najdroższy prąd w Europie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.