Resort energii zmienił przepisy. Wiemy, co czeka 50 tys. osób zagrożonych odcięciem od gazu

Odbiorcy gazu z Energii dla Firm i Energetycznego Centrum dostaną gaz rezerwowy - tak wynika z najnowszego rozporządzenia resortu energii.
Odbiorcy gazu z Energii dla Firm i Energetycznego Centrum dostaną gaz rezerwowy - tak wynika z najnowszego rozporządzenia resortu energii. 123rf.com
Wizja 50 tys. odbiorców bez gazu skutecznie zmotywowała Ministerstwo Energii do załatania legislacyjnej dziury w przepisach. Resort ekspresowo przygotował rozporządzenie, które zadziała wstecz – donosi „Puls Biznesu”.


Kiedy w ostatnich dniach ujawniono, że firmy Energia dla Firm i Energetyczne Centrum mają problemy, nad ich klientami zawisła groźba pozostania bez gazu. Z tego powodu Ministerstwo Energii już we wtorek późnym popołudniem opublikowało projekt rozporządzenia dotyczący sprzedaży rezerwowej gazu, poinformowała gazeta.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży rezerwowej
Stare przepisy nie przewidywały żadnego awaryjnego scenariusza na wypadek upadłości sprzedawcy gazu. Resort energii zdecydował więc wprowadzić nowy mechanizm sprzedaży rezerwowej, podobny do tego, który obowiązuje w dostawie prądu.

Według nowego rozporządzenia, jeśli sprzedawca gazu nie będzie mógł już dostarczać surowca z własnej winy, to w jego miejsce wejdzie sprzedawca rezerwowy. Jak podaje „Puls Biznesu” nowe prawo ma obowiązywać od środy 12 września, co oznacza, że zadziała wstecz.


Mimo perturbacji wśród firm dostarczających gaz, Polaków mogą czekać obniżki w cenie tego surowca. Niedawne zwycięstwo PGNiG w sporze z Gazpromem, o którym pisaliśmy w INNPoland.pl, może poskutkować obniżką cen gazu. Jednak jednocześnie czekają nas również podwyżki cen za energię elektryczną - eksperci przewidują, ze w 2020 r. Polska będzie miała najdroższy prąd w Europie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.