Premier ma problem z cenami prądu. Próbuje potajemnie negocjować z koncernami energetycznymi

Morawiecki na tajnym spotkaniu miał prosić szefów spółek energetycznych o złagodzenie podwyżek cen prądu
Morawiecki na tajnym spotkaniu miał prosić szefów spółek energetycznych o złagodzenie podwyżek cen prądu Foto: Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Mateusz Morawiecki prosił koncerny energetyczne, by nie podwyższały cen prądu. Na tajnym spotkaniu z szefami spółek tłumaczył, że budżet nie wytrzyma dopłat do drożejącej energii, które pochopnie obiecał Polakom. Jego argumenty nie spotkały się ponoć ze zrozumieniem.


Nie od dziś wiadomo, że prąd zdrożeje i to znacznie. Rząd i partia rządząca robili wszystko, by jak najdłużej odwlec moment podwyżki. Szczególnie silnie walczyli o to, by prąd nie zdrożał przed wyborami samorządowymi. Efekt jest taki, że w przyszłym roku dostaniemy po kieszeni skumulowanymi podwyżkami cen energii.

Radio RMF donosi, że kilka dni temu premier wezwał do siebie prezesów największych spółek energetycznych w kraju. Szefowie Tauronu, PGE, Energi i Enei usłyszeli prośbę Morawieckiego, by ograniczyli nieco swoje oczekiwania co do przyszłorocznych podwyżek cen prądu.

Na co nas nie stać?
Na razie wiadomo, że energia dla odbiorców indywidualnych zdrożeje o przynajmniej 30 proc. Jeszcze wyższe podwyżki – szacunkowo nawet 50 – 70 proc. – dotkną firmy i instytucje.

Aby nie tracić społecznego poparcia, rząd obiecał dopłaty z budżetu do rachunków za prąd. Eksperci twierdzą, że przez takie działanie prąd i tak będzie drogi a na dodatek zapłacimy za niego jeszcze więcej. Przecież to my składamy się na budżet kraju i rząd dopłaci nam naszymi własnymi pieniędzmi.


Nie jest też pewne, czy ten pomysł w ogóle da się zrealizować, bo prawdopodobnie zostanie to uznane za niedozwoloną pomoc publiczną.

Szefowie spółek energetycznych nie wykazali ponoć entuzjazmu w stosunku do prośby premiera. Tłumaczyli, że węgiel jest coraz droższy, drożeją też uprawienia do emisji dwutlenku węgla.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.