Premier ma problem z cenami prądu. Próbuje potajemnie negocjować z koncernami energetycznymi

Morawiecki na tajnym spotkaniu miał prosić szefów spółek energetycznych o złagodzenie podwyżek cen prądu
Morawiecki na tajnym spotkaniu miał prosić szefów spółek energetycznych o złagodzenie podwyżek cen prądu Foto: Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Mateusz Morawiecki prosił koncerny energetyczne, by nie podwyższały cen prądu. Na tajnym spotkaniu z szefami spółek tłumaczył, że budżet nie wytrzyma dopłat do drożejącej energii, które pochopnie obiecał Polakom. Jego argumenty nie spotkały się ponoć ze zrozumieniem.

Nie od dziś wiadomo, że prąd zdrożeje i to znacznie. Rząd i partia rządząca robili wszystko, by jak najdłużej odwlec moment podwyżki. Szczególnie silnie walczyli o to, by prąd nie zdrożał przed wyborami samorządowymi. Efekt jest taki, że w przyszłym roku dostaniemy po kieszeni skumulowanymi podwyżkami cen energii.

Radio RMF donosi, że kilka dni temu premier wezwał do siebie prezesów największych spółek energetycznych w kraju. Szefowie Tauronu, PGE, Energi i Enei usłyszeli prośbę Morawieckiego, by ograniczyli nieco swoje oczekiwania co do przyszłorocznych podwyżek cen prądu.

Na co nas nie stać?
Na razie wiadomo, że energia dla odbiorców indywidualnych zdrożeje o przynajmniej 30 proc. Jeszcze wyższe podwyżki – szacunkowo nawet 50 – 70 proc. – dotkną firmy i instytucje.

Aby nie tracić społecznego poparcia, rząd obiecał dopłaty z budżetu do rachunków za prąd. Eksperci twierdzą, że przez takie działanie prąd i tak będzie drogi a na dodatek zapłacimy za niego jeszcze więcej. Przecież to my składamy się na budżet kraju i rząd dopłaci nam naszymi własnymi pieniędzmi.


Nie jest też pewne, czy ten pomysł w ogóle da się zrealizować, bo prawdopodobnie zostanie to uznane za niedozwoloną pomoc publiczną.

Szefowie spółek energetycznych nie wykazali ponoć entuzjazmu w stosunku do prośby premiera. Tłumaczyli, że węgiel jest coraz droższy, drożeją też uprawienia do emisji dwutlenku węgla.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.