Te niesamowite, drewniane wanny robią furorę na całym świecie. Tworzy je polska rodzinna firma

Ekskluzywne drewniane wanny polskiej firmy ze Strzelina można znaleźć na każdym kontynencie.
Ekskluzywne drewniane wanny polskiej firmy ze Strzelina można znaleźć na każdym kontynencie. Unique Wood Design / Berg und Tal Luxus Ferienwohnung
Drewniana, majestatyczna, wyglądająca niczym średniowieczna królewska balia czy drewniane dzieło sztuki, a jednocześnie łącząca ze sobą najnowocześniejsze techniki szkutnictwa i impregnacji - oto wanna wyprodukowana w rodzinnej firmie ze Strzelina. Choć pomysł na nią powstał mimochodem, podrzucony przez znajomego, koncepcja ewoluowała tak bardzo, że dziś drewniane wanny od Unique Wood Design wykorzystywane są przez ekskluzywne pracownie architektoniczne na całym świecie.


Od łodzi do wanien
Pierwsza drewniana wanna Unique Wood Design powstała 10 lat temu. Jej twórcom, szkutnikom z wieloletnim doświadczeniem w tworzeniu łodzi i jachtów, pomysł podrzucił znajomy, który zasugerował, by swoje stolarskie umiejętności wykorzystali do stworzenia drewnianej umywalki.


– Zaadaptowaliśmy znaną nam technologię budowy łodzi i jachtów. Stare techniki stolarskie i szkutnicze połączyliśmy z nowoczesną technologią obróbki i impregnacji drewna. – opowiada INNPoland.pl Lech Kostyszak, współzałożyciel firmy Unique Wood Design.

Pan Lech śmieje się, że niektórzy klienci żartują, iż wystarczyłoby wstawić do wanny maszt, by poczuć się jak w żaglówce, jednak budowa łodzi zdecydowanie nie jest tym samym, co budowa drewnianej balii. W końcu podczas kąpieli drewno ma kontakt ze skórą, a mebel jest obciążony w inny sposób, niż kadłub łodzi. Musi zatem zachować najwyższe standardy wytrzymałości.


– Najważniejsza jest właśnie impregnacja. Oczywiście wanna nie może być zaimpregnowana identycznie jak kadłub jachtu. Przede wszystkim musi być dostosowana do wykorzystania w łazience - odporna na ścieranie i chemiczne środki czyszczące, ale także neutralna chemicznie - nie wydzielająca substancji lotnych, nie powodująca reakcji alergicznych – tłumaczy Kostyszak.

Kluczem jest impregnacja
Impregnacja daje też wyjątkowy rezultat estetyczny, na którym tak zależy klientom. – Nasza metoda impregnacji powoduje rozświetlenie tekstury drewna. Dodatkowo elementy drewniane są układane i cięte pod odpowiednimi kątami. Ostateczny efekt jest bardzo efektowny, nawet najlepsze zdjęcia nie są w stanie oddać go w pełni – przekonuje właściciel firmy.

Z tego powodu na produkt nakładane jest nawet kilkanaście warstw impregnatu. Pierwsze wchłania drewno, zaś następne tworzą zewnętrzną, wodoodporną powłokę. Przy stworzeniu jednej wanny pracuje nawet dwadzieścia osób, które pieczołowicie projektują, sklejają, obrabiają, impregnują i szlifują każdy produkt.

Impregnacji nie da rady przyspieszyć, w związku z tym jeden produkt tworzony jest przez 18 tygodni. Procesu produkcji nie rozpędza również fakt, że wanny są wykonywane prawie w całości ręcznie.

– Nasze wanny tworzymy głównie z klonu, jesionu, dębu, sapeli, padouka oraz orzecha amerykańskiego. To drewna szlachetne, najwyższej jakości. Najwyższą klasą charakteryzuje się orzech, z którego są wykonywane najdroższe wanny w naszej kolekcji – opowiada Kostyszak.

Cena drewnianej wanny
Ile w takim razie kosztują te drewniane dzieła sztuki? Jak wyjaśnia pan Lech, trudno podać jednoznaczny cennik, ponieważ wykonywane na miarę wanny wyceniane są indywidualnie. Najtańsze zaczynają się od ok. 20 tys. zł, jednak górny pułap nie istnieje.

– Jest to pułap cenowy, który powoduje, że to specjalny produkt dla specjalnego klienta – wyjaśnia stolarz. – Nasze produkty zamawiają hotele, centra spa, restauracje i prywatni klienci z całego świata. Niektóre wanny nawet zmieniają "miejsce zamieszkania", bo są umieszczone we wnętrzach luksusowych jachtów. Można nas znaleźć na każdym kontynencie. Głównym rynkiem zbytu jest Europa Zachodnia, czyli Niemcy, Francja, Szwajcaria i Stany Zjednoczone – wylicza.

Zalety drewna
To, co podoba się klientom to fakt, że każda wanna jest inna i wyjątkowa, bo drewno jest żywym materiałem i dzięki temu produkty z niego stworzone są unikalne. Ponadto drewno znacznie dłużej utrzymuje ciepło niż zwykła wanna i, jak przekonuje Kostyszak, jego dotyk działa kojąco i relaksująco.

– Drewno daje również nieograniczone możliwości aranżacyjne. Jego kształt można wkomponować w układ pomieszczenia, potrafi również wpisać się we wszystkie style wystroju - od pałacowych wnętrz z przepychem, po minimalistyczny loft na Manhattanie – mówi.

Klienci zaś mają niekiedy bardzo specyficzne zamówienia. Jako największe wyzwania pan Lech wspomina wannę z drewnianymi, rzeźbionymi nóżkami oraz „wannę-wyspę” wybudowaną na środku łazienki w apartamentowcu na Ibizie. Jednak każda drewniana wanna, nawet ta najprostsza, ma swój niepowtarzalny, „żywy” styl.

– Pracy z drewnem człowiek uczy się przez całe życie. To bardzo wymagające i wciągające tworzywo, które zaskakuje i przynosi wiele satysfakcji. Drewniany produkt można modyfikować i ulepszać w nieskończoność. Drewno jest też materiałem żywym, każda wanna wydaje się mieć swój własny charakter i tożsamość, osobny byt – podsumowuje stolarz.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Zrobił aplikację, bo chciał pomóc mamie. Okazała się takim hitem, że rzucił pracę i założył firmę
DZIEJE SIĘ 0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
DZIEJE SIĘ 0 0Przepis PiS-u na bezkarność. Człowiek partii na czele najważniejszego organu kontroli w państwie
BIZNES 0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł