Niepokojące wieści z ZUS. Proces, którego boi się polski biznes, może się właśnie zaczynać

Ponad 20 tys. Ukraińców ubyło ze statystyk ZUS w ciągu zaledwie kwartału.
Ponad 20 tys. Ukraińców ubyło ze statystyk ZUS w ciągu zaledwie kwartału. Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
20 tysięcy – taka jest liczba Ukraińców, których ubyło ze statystyk prowadzonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. To pierwszy przypadek, odkąd do Polski zaczęli przyjeżdżać cudzoziemcy w poszukiwaniu pracy, kiedy liczba ubezpieczonych z Ukrainy spada. I być może oznaka, że atrakcyjność Polski dla tej grupy migrantów właśnie dobiega końca.


Dzięki Ukraińcom nasz system emerytalny ma się dużo lepiej – zapewnia jeden ze znawców polskiego systemu emerytalnego na łamach „Dziennika Gazety Prawnej”. Ukraińcy oliwią polską gospodarkę, a ich praca pozwala rozwijać się polskim firmom – słyszymy od miesięcy. Kilkuletni okres, w którym obowiązywały te reguły, może jednak dobiegać końca.

– Fala pracowników ze wschodu przybierała od kilku lat. W ciągu kwartału z ubezpieczeń społecznych zniknęło aż 20,5 tys. ukraińskich pracowników – powiedział PAP Sebastian Szczurek z oddziału ZUS w Opolu. – Odpływ obywateli ukraińskich z polskich placów budów, stoisk usługowych i handlowych to pierwsza taka sytuacja od lat – kwitował.

Eksodus za pasem
Tym bardziej, że ostatnie dwa lata to był dynamiczny przypływ pracowników zza wschodniej granicy – w porywach liczba Ukraińców w Polsce mogła sięgać nawet 2 mln osób, mniej więcej około miliona jednocześnie. Z tej grupy, oczywiście, tylko część pracowała jednak legalnie, co utrudnia ocenę sytuacji.


Eksperci spodziewali się, że napływ pracowników z Ukrainy będzie stopniowo się zmniejszał – ale nie spodziewali się, że tak szybko nastąpi odpływ. Zresztą, jeszcze nie widać go w największych miastach, gdzie zarejestrowanych w ZUS cudzoziemców nieznacznie nawet przybyło – z reguły około kilkuset osób (3 tys. w Warszawie). Choć agencje zatrudnienia zaczęły już sygnalizować kłopoty.

Teraz pozostaje tylko czekać na kolejne dane, które mogą potwierdzić – lub rozproszyć – obawy. Analitycy spodziewają się, że otwarcie niemieckiego rynku pracy na pracowników ze Wschodu może spowodować odpływ tych pracowników z rynku polskiego. Pytanie też, jak będzie rozwijać się sytuacja na Ukrainie – kraj ten stoi w obliczu przewidzianych na 31 marca wyborów prezydenckich, a także parlamentarnych, które powinny odbyć się do końca tego roku.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.