Niepokojące wieści z ZUS. Proces, którego boi się polski biznes, może się właśnie zaczynać

Ponad 20 tys. Ukraińców ubyło ze statystyk ZUS w ciągu zaledwie kwartału.
Ponad 20 tys. Ukraińców ubyło ze statystyk ZUS w ciągu zaledwie kwartału. Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
20 tysięcy – taka jest liczba Ukraińców, których ubyło ze statystyk prowadzonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. To pierwszy przypadek, odkąd do Polski zaczęli przyjeżdżać cudzoziemcy w poszukiwaniu pracy, kiedy liczba ubezpieczonych z Ukrainy spada. I być może oznaka, że atrakcyjność Polski dla tej grupy migrantów właśnie dobiega końca.

Dzięki Ukraińcom nasz system emerytalny ma się dużo lepiej – zapewnia jeden ze znawców polskiego systemu emerytalnego na łamach „Dziennika Gazety Prawnej”. Ukraińcy oliwią polską gospodarkę, a ich praca pozwala rozwijać się polskim firmom – słyszymy od miesięcy. Kilkuletni okres, w którym obowiązywały te reguły, może jednak dobiegać końca.

– Fala pracowników ze wschodu przybierała od kilku lat. W ciągu kwartału z ubezpieczeń społecznych zniknęło aż 20,5 tys. ukraińskich pracowników – powiedział PAP Sebastian Szczurek z oddziału ZUS w Opolu. – Odpływ obywateli ukraińskich z polskich placów budów, stoisk usługowych i handlowych to pierwsza taka sytuacja od lat – kwitował.

Eksodus za pasem
Tym bardziej, że ostatnie dwa lata to był dynamiczny przypływ pracowników zza wschodniej granicy – w porywach liczba Ukraińców w Polsce mogła sięgać nawet 2 mln osób, mniej więcej około miliona jednocześnie. Z tej grupy, oczywiście, tylko część pracowała jednak legalnie, co utrudnia ocenę sytuacji.


Eksperci spodziewali się, że napływ pracowników z Ukrainy będzie stopniowo się zmniejszał – ale nie spodziewali się, że tak szybko nastąpi odpływ. Zresztą, jeszcze nie widać go w największych miastach, gdzie zarejestrowanych w ZUS cudzoziemców nieznacznie nawet przybyło – z reguły około kilkuset osób (3 tys. w Warszawie). Choć agencje zatrudnienia zaczęły już sygnalizować kłopoty.

Teraz pozostaje tylko czekać na kolejne dane, które mogą potwierdzić – lub rozproszyć – obawy. Analitycy spodziewają się, że otwarcie niemieckiego rynku pracy na pracowników ze Wschodu może spowodować odpływ tych pracowników z rynku polskiego. Pytanie też, jak będzie rozwijać się sytuacja na Ukrainie – kraj ten stoi w obliczu przewidzianych na 31 marca wyborów prezydenckich, a także parlamentarnych, które powinny odbyć się do końca tego roku.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.