Wstrząsające badanie. Autonomiczne auta nie wszystkich przechodniów traktują jednakowo

Autonomiczne auto Waymo. Systemy detekcji pieszych w takich autach mają większy kłopot ze zidentyfikowaniem osób o ciemnej karnacji.
Autonomiczne auto Waymo. Systemy detekcji pieszych w takich autach mają większy kłopot ze zidentyfikowaniem osób o ciemnej karnacji. Fot. YouTube / azcentral.com and The Arizona Republic
Teoretycznie, dla automatycznego pojazdu pieszy to pieszy. Jednak naukowcy z Georgia Institute of Technology postanowili sprawdzić reakcje wyrafinowanych technologii odpowiedzialnych za rozpoznawanie przechodniów na ulicy – i doszli do bulwersujących wniosków.


Okazuje się, że systemy instalowane w autonomicznych autach mają kłopot z uznaniem osób o ciemniejszej karnacji za ludzi. Błędy systemu potęgują się tym bardziej, im ciemniejszą skórę ma dana osoba – donosi „Technology Review”.

Testowano osiem inteligentnych systemów rozpoznawania postaci, z których każdy „szkolił się” na standardowym zestawie danych. Przedstawiono im spory zestaw zdjęć przedstawiających przechodniów, których podzielono na dwie grupy – tych z jaśniejszą, i tych z ciemniejszą karnacją, zgodnie ze skalą fototypów skóry Thomasa B. Fitzpatricka.

Zbyt mało danych, zbyt mało nauki
Wynik zaskoczył amerykańskich badaczy: trafność wykrycia na zdjęciu przechodnia był średnio o 5 proc. niższy dla grupy osób o ciemniejszym kolorze skóry – i ta różnica przejawiała się bez względu na porę dnia, podczas której zrobiono zdjęcie, czy też bez względu na zakłócenia obrazu.


Badacze sugerują, że standardowy zestaw danych, jakim karmione są systemy detekcji, zawiera zbyt mało próbek zdjęć osób o ciemnej karnacji lub niewystarczająco się z nich uczy – w obu przypadkach jest to stosunkowo łatwa do usunięcia wada.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.