Fiskus rusza łowić fałszywych samozatrudnionych. Będzie ich weryfikował specjalnym testem

Resort Teresy Czerwińskiej chce testować osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.
Resort Teresy Czerwińskiej chce testować osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
W procesie uszczelniania systemu podatkowego przyszedł czas na następny krok. Tym razem resort finansów postanowił zająć się samozatrudnionymi – zwłaszcza tymi, którzy jako jednoosobowa działalność gospodarcza wystawiają jedną fakturę miesięcznie na rzecz jednego pracodawcy.


Opodatkowanie jednoosobowych firm to jeden z problemów polskiego systemu podatkowego – cytuje wiceministra finansów, Filipa Świtałę, dziennik „Rzeczpospolita”. Jak podkreśla Świtała, wiele takich firm rozlicza się przy użyciu liniowej stawki PIT 19 proc., płaci też minimalne składki na ubezpieczenia społeczne. A w gruncie rzeczy pozoruje prowadzenie działalności.

– Pracują dla jednej firmy i wystawiają na jej rzecz jedną fakturę miesięcznie – wskazuje wiceminister. – Co więcej, często mają zakaz pracy na rzecz innych firm. Nie znam prawdziwych przedsiębiorców, którzy godziliby się na zakaz konkurencji – kwitował. Wielu kontrahentów to dywersyfikacja ryzyka, naturalna dla przedsiębiorczości: a skoro tak, to w działalności tej najwyraźniej chodzi o zapłacenie niższych podatków i składek.

Nawet mysz się nie prześlizgnie
Problem w tym, że jednoosobową działalność gospodarczą – budzącą takie podejrzenia resortu – prowadzi dziś około 166 tys. osób. Wśród pomysłów na formalne „sito” jest „test przedsiębiorcy”. – Pracujemy nad testem, który miałby określić, kto jest prawdziwym przedsiębiorcą, a kto nim nie jest – zapowiada Maciej Żukowski, szef Departamentu Podatków Dochodowych w MF. – Chcemy to skonstruować tak, żeby nawet mysz się nie prześlizgnęła – dodawał.


Eksperci chłodno oceniają tę krucjatę przeciw takim minifirmom. – Nie rozumiem, dlaczego MF marnuje czas i energię na 166 tys. osób, które zamiast 32 proc. PIT płacą 19. Mamy w finansach państwa znacznie poważniejsze problemy, jak demografia i brak zbilansowania systemu emerytalnego – ocenia na łamach „Rzeczpospolitej” Joanna Tyrowicz, ekonomistka ośrodka badawczego GRAPE.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.