Ważny wyrok szwedzkiego sądu. Wiemy, co z niemal miliardem złotych kary dla Polski

Polska nie musi płacić Abrisowi 720 milionów złotych. Na razie - szwedzki Sąd Najwyższy nie podjął jeszcze decyzji w tej sprawie, a tylko wstrzymał wypłatę. Fundusz oskarża kraj o zmuszenie do pozbycia się akcji FM Banku, gdy chciał go połączyć z PBP Bank
Polska nie musi płacić Abrisowi 720 milionów złotych. Na razie - szwedzki Sąd Najwyższy nie podjął jeszcze decyzji w tej sprawie, a tylko wstrzymał wypłatę. Fundusz oskarża kraj o zmuszenie do pozbycia się akcji FM Banku, gdy chciał go połączyć z PBP Bank Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Szwedzki Sąd Najwyższy wstrzymał wypłatę ponad 720 mln zł odszkodowania funduszowi Abris za wymuszenie na nim sprzedaży FM Banku – podaje czwartkowy „Dziennik Gazeta Prawna”. Nie musimy płacić - na razie. Co więcej, wstrzymanie transferu nie likwiduje jednak narastania odsetek, które codziennie podnoszą kwotę zadłużenia o kolejne 125 tys. zł.


Polska kontra Abris
Pięć lat temu fundusz Abris, a konkretniej: spółka PL Holdings, którą kontrolował w Polsce, chciał połączyć dwa posiadane małe banki - FM Bank i PBP Bank - w jeden. Nie pozwoliła na to Komisja Nadzoru Finansowego, która podjęła decyzję o tym, by fundusz pozbył się akcji FM Banku.

Komisja swoją decyzję argumentowała brakiem odpowiednich konsultacji dla operacji, niewłaściwą formą zatrudnienia prezesa (kontrakt zamiast umowy o pracę) czy nadmiernymi kompetencjami rady nadzorczej. Fundusz, choć sprzedał akcje, tłumaczeń KNF nie przyjął i skierował sprawę do Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie, a następnie szwedzkiego sądu apelacyjnego, które przyznały mu rację oraz 760 mln zł odszkodowania wraz z odsetkami.

Wstrzymanie wyroku
Jednak teraz, decyzją szwedzkiego Sądu Najwyższego, wykonanie wyroku arbitrażowego zostało wstrzymane. O sprawie poinformowała Prokuratoria Generalna, która reprezentuje Polskę w tej sprawie.

– Rzeczpospolita Polska nie jest zobowiązana do zapłaty kwoty zasądzonej wyrokiem z dnia 28 września 2017 r. do czasu rozpoznania skargi kasacyjnej przez szwedzki SN. RP jest jedynie zobowiązana do uiszczenia kosztów postępowania przed Sądem Apelacyjnym w Sztokholmie – cytuje Prokuratorię „DGP”.


Jednak wstrzymanie wyroku nie oznacza wstrzymania wzrastających każdego dnia odsetek. Te zaś są niemałe - rosną o ok. 125 tys. zł dziennie. Rozpatrywanie skargi może potrwać nawet 2 lata, zatem odsetki mogą urosnąć nawet do ponad 900 mln zł. Jeśli zaś Polska przegra, będzie musiała uiścić całą kwotę wraz z odsetkami.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.