Ważny wyrok szwedzkiego sądu. Wiemy, co z niemal miliardem złotych kary dla Polski

Polska nie musi płacić Abrisowi 720 milionów złotych. Na razie - szwedzki Sąd Najwyższy nie podjął jeszcze decyzji w tej sprawie, a tylko wstrzymał wypłatę. Fundusz oskarża kraj o zmuszenie do pozbycia się akcji FM Banku, gdy chciał go połączyć z PBP Bank
Polska nie musi płacić Abrisowi 720 milionów złotych. Na razie - szwedzki Sąd Najwyższy nie podjął jeszcze decyzji w tej sprawie, a tylko wstrzymał wypłatę. Fundusz oskarża kraj o zmuszenie do pozbycia się akcji FM Banku, gdy chciał go połączyć z PBP Bank Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Szwedzki Sąd Najwyższy wstrzymał wypłatę ponad 720 mln zł odszkodowania funduszowi Abris za wymuszenie na nim sprzedaży FM Banku – podaje czwartkowy „Dziennik Gazeta Prawna”. Nie musimy płacić - na razie. Co więcej, wstrzymanie transferu nie likwiduje jednak narastania odsetek, które codziennie podnoszą kwotę zadłużenia o kolejne 125 tys. zł.


Polska kontra Abris
Pięć lat temu fundusz Abris, a konkretniej: spółka PL Holdings, którą kontrolował w Polsce, chciał połączyć dwa posiadane małe banki - FM Bank i PBP Bank - w jeden. Nie pozwoliła na to Komisja Nadzoru Finansowego, która podjęła decyzję o tym, by fundusz pozbył się akcji FM Banku.

Komisja swoją decyzję argumentowała brakiem odpowiednich konsultacji dla operacji, niewłaściwą formą zatrudnienia prezesa (kontrakt zamiast umowy o pracę) czy nadmiernymi kompetencjami rady nadzorczej. Fundusz, choć sprzedał akcje, tłumaczeń KNF nie przyjął i skierował sprawę do Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie, a następnie szwedzkiego sądu apelacyjnego, które przyznały mu rację oraz 760 mln zł odszkodowania wraz z odsetkami.

Wstrzymanie wyroku
Jednak teraz, decyzją szwedzkiego Sądu Najwyższego, wykonanie wyroku arbitrażowego zostało wstrzymane. O sprawie poinformowała Prokuratoria Generalna, która reprezentuje Polskę w tej sprawie.

– Rzeczpospolita Polska nie jest zobowiązana do zapłaty kwoty zasądzonej wyrokiem z dnia 28 września 2017 r. do czasu rozpoznania skargi kasacyjnej przez szwedzki SN. RP jest jedynie zobowiązana do uiszczenia kosztów postępowania przed Sądem Apelacyjnym w Sztokholmie – cytuje Prokuratorię „DGP”.


Jednak wstrzymanie wyroku nie oznacza wstrzymania wzrastających każdego dnia odsetek. Te zaś są niemałe - rosną o ok. 125 tys. zł dziennie. Rozpatrywanie skargi może potrwać nawet 2 lata, zatem odsetki mogą urosnąć nawet do ponad 900 mln zł. Jeśli zaś Polska przegra, będzie musiała uiścić całą kwotę wraz z odsetkami.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.