Podniosą akcyzę na alkohol i papierosy. Ujawniono ważne rządowe dokumenty

Od 2020 r. czeka nas wzrost akcyzy na alkohole i wyroby tytoniowe. Budżet państwa ma na tym zainkasować ponad miliard zł
Od 2020 r. czeka nas wzrost akcyzy na alkohole i wyroby tytoniowe. Budżet państwa ma na tym zainkasować ponad miliard zł Fot. Piotr Deska / Agencja Gazeta
Życie miłośników używek nigdy nie było usiane różami, a wkrótce stanie się jeszcze trudniejsze. Z rządowych dokumentów wynika, że wraz z początkiem 2020 roku mogą pójść w górę ceny alkoholu i wyrobów tytoniowych. Budżet ma na tym zabiegu zyskać przeszło miliard złotych.


Plany gabinetu Mateusza Morawieckiego zostały w nie budzący wątpliwości sposób wyłożone w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa. To w zasadzie średnioterminowy, rozłożony w kilkuletniej perspektywie, scenariusz działań państwa – przede wszystkim w obszarze podatków – który Polska musi przedstawiać Brukseli.

Dziś pojawił się zatem dokument, który opisuje plany na lata 2019-2022. Wynika z niego, że akcyza pójdzie w górę o 3 proc. – Ostatnia zmiana akcyzy dla alkoholu etylowego miała miejsce 1 stycznia 2013 r. i wynosiła 15 proc., zaś dla papierosów i tytoniu do palenia ok. 5 proc. (również 1 stycznia 2013 r.). Wskaźnik wzrostu stawki o 3 proc. wynika ze wzrostu inflacji od ostatniej zmiany – napisali w dokumencie urzędnicy.

1,15 mld zł dodatkowych wpływów
Jak się można domyślać, będzie to wymagało zmian w ustawie o podatku akcyzowych. Te muszą zostać uchwalone w tym roku, bowiem autorzy Planu przewidują, że zmiany weszłyby w życie wraz z 1 stycznia 2020 r.

Dla budżetu będzie to oznaczać niemalże 1,15 mld złotych dodatkowych wpływów. – Oczekiwany skutek budżetowy obejmuje 353 mln zł w przypadku napojów alkoholowych z wyłączeniem cydru i perry oraz 579 mln zł w przypadku wyrobów tytoniowych, suszu tytoniowego, wyrobów nowatorskich – czytamy. Wspomniane cydr i perry będą miały preferencyjne stawki: ustawodawcy chcieliby przyczynić się do rozwoju rynku.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.