Podniosą akcyzę na alkohol i papierosy. Ujawniono ważne rządowe dokumenty

Od 2020 r. czeka nas wzrost akcyzy na alkohole i wyroby tytoniowe. Budżet państwa ma na tym zainkasować ponad miliard zł
Od 2020 r. czeka nas wzrost akcyzy na alkohole i wyroby tytoniowe. Budżet państwa ma na tym zainkasować ponad miliard zł Fot. Piotr Deska / Agencja Gazeta
Życie miłośników używek nigdy nie było usiane różami, a wkrótce stanie się jeszcze trudniejsze. Z rządowych dokumentów wynika, że wraz z początkiem 2020 roku mogą pójść w górę ceny alkoholu i wyrobów tytoniowych. Budżet ma na tym zabiegu zyskać przeszło miliard złotych.


Plany gabinetu Mateusza Morawieckiego zostały w nie budzący wątpliwości sposób wyłożone w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa. To w zasadzie średnioterminowy, rozłożony w kilkuletniej perspektywie, scenariusz działań państwa – przede wszystkim w obszarze podatków – który Polska musi przedstawiać Brukseli.

Dziś pojawił się zatem dokument, który opisuje plany na lata 2019-2022. Wynika z niego, że akcyza pójdzie w górę o 3 proc. – Ostatnia zmiana akcyzy dla alkoholu etylowego miała miejsce 1 stycznia 2013 r. i wynosiła 15 proc., zaś dla papierosów i tytoniu do palenia ok. 5 proc. (również 1 stycznia 2013 r.). Wskaźnik wzrostu stawki o 3 proc. wynika ze wzrostu inflacji od ostatniej zmiany – napisali w dokumencie urzędnicy.

1,15 mld zł dodatkowych wpływów
Jak się można domyślać, będzie to wymagało zmian w ustawie o podatku akcyzowych. Te muszą zostać uchwalone w tym roku, bowiem autorzy Planu przewidują, że zmiany weszłyby w życie wraz z 1 stycznia 2020 r.

Dla budżetu będzie to oznaczać niemalże 1,15 mld złotych dodatkowych wpływów. – Oczekiwany skutek budżetowy obejmuje 353 mln zł w przypadku napojów alkoholowych z wyłączeniem cydru i perry oraz 579 mln zł w przypadku wyrobów tytoniowych, suszu tytoniowego, wyrobów nowatorskich – czytamy. Wspomniane cydr i perry będą miały preferencyjne stawki: ustawodawcy chcieliby przyczynić się do rozwoju rynku.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Zrobił aplikację, bo chciał pomóc mamie. Okazała się takim hitem, że rzucił pracę i założył firmę
DZIEJE SIĘ 0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
DZIEJE SIĘ 0 0Przepis PiS-u na bezkarność. Człowiek partii na czele najważniejszego organu kontroli w państwie
BIZNES 0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł