Polska centrum nielegalnego złomowania. „Zatrważające dane Brukseli”

Nawet milion starych aut z Europy może być nielegalnie demontowanych w Polsce.
Nawet milion starych aut z Europy może być nielegalnie demontowanych w Polsce. Fot. 123rf.com
Polska może być nielegalnym złomowiskiem Europy: według szacunków opracowanych przez ekspertów Komisji Europejskiej, w naszym kraju może być nielegalnie złomowanych nawet milion samochodów rocznie. To dalece wyższe szacunki niż te, o których mówią nasi rodzimi analitycy.


Eksperci KE twierdzą, że na polski rynek trafia wiele pojazdów, które są demontowane niezgodnie z prawem – donosi dziennik „Puls Biznesu”. Co da się uratować z rozmontowywanych aut – i sprzedać na rynku części używanych – jest demontowane. Reszta trafia do lasu, a bywa, że jest spalana na własną rękę, co oczywiście odbija się na środowisku naturalnym.

85 proc. wszystkich złomowanych pojazdów
Proceder ma dotyczyć nawet co trzeciego auta, jakie „znika” na terenie Unii Europejskiej – w sumie chodzi nawet o milion pojazdów rocznie. – 85 proc. wszystkich złomowanych pojazdów może być nielegalnie złomowanych w Polsce – kwitują analitycy. Ich polscy koledzy przedstawiają skromniejsze szacunki (choć też niemałe): oceniają liczbę takich pojazdów na 600 tysięcy rocznie.

– Zatrważających danych Brukseli nie potwierdzają krajowe statystyki, a eksperci i przedsiębiorcy zarzucają unijnym analitykom, że z ich raportu nie wynika, na jakich zasadach dokonali wyliczeń – punktuje „Puls Biznesu”. Wątpliwości dotyczą też aktualności przedstawianych danych, bowiem ponury obrazek rzeczywistości może się opierać w sporej mierze na nieaktualnych danych.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.