Polska centrum nielegalnego złomowania. „Zatrważające dane Brukseli”

Nawet milion starych aut z Europy może być nielegalnie demontowanych w Polsce.
Nawet milion starych aut z Europy może być nielegalnie demontowanych w Polsce. Fot. 123rf.com
Polska może być nielegalnym złomowiskiem Europy: według szacunków opracowanych przez ekspertów Komisji Europejskiej, w naszym kraju może być nielegalnie złomowanych nawet milion samochodów rocznie. To dalece wyższe szacunki niż te, o których mówią nasi rodzimi analitycy.


Eksperci KE twierdzą, że na polski rynek trafia wiele pojazdów, które są demontowane niezgodnie z prawem – donosi dziennik „Puls Biznesu”. Co da się uratować z rozmontowywanych aut – i sprzedać na rynku części używanych – jest demontowane. Reszta trafia do lasu, a bywa, że jest spalana na własną rękę, co oczywiście odbija się na środowisku naturalnym.

85 proc. wszystkich złomowanych pojazdów
Proceder ma dotyczyć nawet co trzeciego auta, jakie „znika” na terenie Unii Europejskiej – w sumie chodzi nawet o milion pojazdów rocznie. – 85 proc. wszystkich złomowanych pojazdów może być nielegalnie złomowanych w Polsce – kwitują analitycy. Ich polscy koledzy przedstawiają skromniejsze szacunki (choć też niemałe): oceniają liczbę takich pojazdów na 600 tysięcy rocznie.

– Zatrważających danych Brukseli nie potwierdzają krajowe statystyki, a eksperci i przedsiębiorcy zarzucają unijnym analitykom, że z ich raportu nie wynika, na jakich zasadach dokonali wyliczeń – punktuje „Puls Biznesu”. Wątpliwości dotyczą też aktualności przedstawianych danych, bowiem ponury obrazek rzeczywistości może się opierać w sporej mierze na nieaktualnych danych.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.