Już w przyszłym roku samochody znacznie zdrożeją. A w kolejnych latach będzie jeszcze gorzej

Ceny aut mogą wzrosnąć do przyszłego roku o dobre 20 proc.
Ceny aut mogą wzrosnąć do przyszłego roku o dobre 20 proc. Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Ceny samochodów mogą za rok wzrosnąć nawet o 20 proc. Przyczyną są szybko zaostrzające się w Unii Europejskiej normy emisji dwutlenku węgla – formalnie do 2030 r. Unia ma ograniczyć emisje o 30 proc., w praktyce może to być nawet 37,5 proc.


Efektem tego ambitnego planu jest radykalne ograniczenie emisji ze spalin. Obecnie dopuszczalny poziom emisji to 130 g/km, od przyszłego roku limit rośnie do poziomu 95 g/km.

– Jeśli dziś spojrzymy na Europę Zachodnią, to średni poziom emisji utrzymuje się na poziomie 120 g/km, a w Polsce wynosi 130 g/km. Różnica wynika głównie z większego udziału silników diesla w Europie Zachodniej – komentuje dla Auto Świat Łukasz Paździor, dyrektor zarządzający Mazda Motor Poland.

Proces podwyżek już się zaczął
Paradoksalnie, kierowcy w Europie odwracają się od diesli – w rezultacie skandali, jakie wstrząsnęły rynkiem w ubiegłym roku – choć to silniki uznawane za czystsze i technologicznie korzystniejsze. W efekcie w sprzedaży będzie więcej aut, które nowej normy (95 g/km) nie spełniają.

– Zakładając, że emisja aut konkretnego producenta w przyszłym roku pozostanie na poziomie 130 g/km to producent będzie musiał zapłacić karę od każdego zarejestrowanego samochodu w wysokości 14 300 zł – przewiduje Auto Świat. Te kary odbiją się w cenach aut, mało tego: Łukasz Paździor przekonuje, że proces podnoszenia cen już się zaczął i nowe generacje aut są wyraźnie droższe od poprzednich.


Zdaniem Herberta Diessa z Volkswagena, do 2030 roku auta podrożeją nawet o 30 proc. W obawie przed obciążeniami niektóre marki rozważają nawet wycofanie się z biznesu w Europie. Jak pisaliśmy niedawno w INNPoland.pl, działalność na naszym rynku zakończy wkrótce Infiniti.

Nadciągające zmiany widać też przede wszystkim pod postacią intensywnej promocji aut elektrycznych, które mogą wkrótce być sprzedawane nawet poniżej kosztów produkcji – rozwiązanie mało ekonomiczne, ale może się okazać bardziej opłacalne niż płacenie kar.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.