Ustawa refundacyjna: więzienie za informacje o lekach. "To pozwoli na działania wręcz mafijne"

Tajemnica refundacyjna wyklucza ujawnianie jakichkolwiek informacji o lekach zawartych we wnioskach o refundację.
Tajemnica refundacyjna wyklucza ujawnianie jakichkolwiek informacji o lekach zawartych we wnioskach o refundację. Fot. 123rf.com
W departamencie polityki lekowej Ministerstwa Zdrowia trwają prace nad nowelizacją ustawy refundacyjnej. Wśród proponowanych przez resort zmian znalazło się wiele takich o kosmetycznym znaczeniu lub powszechnie akceptowanych. Znalazł się jednak też wielce kontrowersyjny zapis o tajemnicy refundacyjnej.


Sprowadza się on do objęcia tajemnicą informacji, jakie firmy farmaceutyczne wpisują do wniosków o refundację leku. Obejmują one m.in. dane o skuteczności leku, porównania do innych leków stosowanych przy leczeniu danej przypadłości, a wreszcie – cenę, jaką miałby płacić NFZ (czyli realną cenę leku, a nie tę dotowaną przez państwo, jaką płacimy w aptece). Tajemnicą objętoby również inne pisma firm w sprawie ich leków.

Tajemnica obowiązywałaby przede wszystkim urzędników – ministerstwo zdrowia aż do szczebla ministra, pracowników Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, NFZ, członków komisji ekonomicznej, negocjującej ceny z firmami, aż po stażystów. Ujawnienie wspomnianych informacji byłoby zagrożone karą do 5 lat więzienia, w przypadku nieumyślnego ujawnienia – 2 lat. Czyli więcej niż w przypadku ujawnienia treści dokumentu objętego klauzulą „tajne/ściśle tajne” (1 rok).

Działania wręcz mafijne
Innymi słowy, wraz z przyjęciem tych przepisów przysługiwałaby nam jedynie informacja, że prezes Agencji rekomenduje (lub nie) refundację. – Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że na obowiązujące obecnie regulacje skarżyły się ministrowi zdrowia Łukaszowi Szumowskiemu podczas spotkania z Amerykańską Izbą Handlową w Polsce tamtejsze firmy farmaceutyczne – podkreśla „Gazeta Wyborcza”.


– Jeśli taki przepis wejdzie w życie, to nie będzie już żadnej przejrzystości. To pozwoli na działania wręcz mafijne – cytuje dziennik prof. Zbigniewa Szawarskiego, który przez wiele lat uczestniczył w procesach negocjacyjnych między AOTMiT a koncernami. Resort broni się jednak, że chodzi o to, by urzędnicy nie byli w stanie ujawniać tajemnic koncernów konkurencji, gdyby zmienili pracę.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.