Tanie wyjazdy majówkowe "last minute". Jeszcze można zaplanować dobry urlop

Udaną majówkę można mieć nawet przy ograniczonym budżecie.
Udaną majówkę można mieć nawet przy ograniczonym budżecie. Fot.Agnieszka Sadowska / AG
Nie wyjeżdżaj wtedy, gdy wyjeżdżają wszyscy, bo będzie drogo, tłoczno i wrócisz niezadowolony” – brzmiałoby, gdyby istniało, stare polskie porzekadło. A właśnie w ten sposób można podsumować większość wyjazdów majówkowych. Ile razy słyszeliśmy powracających z majówki znajomych, którzy swoją niewiarygodnie drogą wycieczkę podsumowywali słowami: „Nigdy więcej”? Tymczasem wypad majówkowy można zorganizować przy ograniczonym budżecie i to w ostatniej chwili.


Tanio, blisko i aktywnie

Gdy mowa o majówkowych wyjazdach, wiele osób wzdryga się na myśl o wielogodzinnym tłoczeniu się w pociągach czy duszeniu się w samochodzie bez klimatyzacji. Dlatego przy planowaniu taniej majówki na początek warto rozejrzeć się po najbliższej okolicy.


Miłośników fizycznych aktywności na łonie natury z pewnością przyciągnie spływ kajakowy. Co najlepsze, aby popływać kajakiem wcale nie trzeba wyjeżdżać daleko - w większości polskich miast położonych nad rzekami lub jeziorami są miejsca, w których można wypożyczyć sprzęt wodny, a nawet wziąć udział w zorganizowanym spływie.


Cenniki takich atrakcji są różne w zależności od miejscowości, jednak nie jest to droga rozrywka. Przykładowo - jednodniowa trasa pod Warszawą kosztuje ok. 90-130 złotych.

Wycieczka rowerowa

Wyjątkowo tanią, a jednocześnie wartą uwagi opcją majówkową jest także wypad rowerowy. Nie tylko zapalony rowerzysta doceni szusowanie po zielonych trasach, spokój i podziwianie pięknej przyrody. W tym wypadku również nie trzeba wybierać się daleko poza miejsce zamieszkania, by znaleźć ciekawe, malownicze trasy.


Nie trzeba nawet posiadać własnego środka transportu - aspirujący rowerzyści mogą wypożyczyć rower miejski. Na przykład wypożyczając sprzęt za pośrednictwem systemu rowerów miejskich Veturilo wystarczy zapłacić 10 zł opłaty inicjalnej, zaś pierwsza godzina przejazdu kosztuje 1 zł (20 pierwszych minut jest darmowych). Za drugą godzinę zapłacimy 3 zł, za trzecią - 5 zł. Czwarta i każda następna godzina kosztuje 7 zł.

Należy jednak pamiętać, by nie przekroczyć określonego limitu czasu wypożyczenia roweru. W przeciwnym razie można zapłacić sporą karę. W przypadku Veturilo po przekroczeniu 12 godzin wypożyczenia użytkownik płaci 200 zł.

Jednodniowy wypad za miasto

Wspaniałą opcją dla tych, którym nie straszne krótkie podróże, są jednodniowe wypady za miasto. Może jeden dzień w historycznym Biskupinie? Wyjazd do malowniczego Kazimierza Dolnego? A może spontaniczny wypad do Sopotu? Podobnych miejsc jest w całej Polsce mnóstwo. Wystarczy usiąść przed mapą, sprawdzić dojazd do najbliższej atrakcji, kupić bilet i… ruszać.

Dużo nie zapłacimy również za wspólne grillowanie ze znajomymi lub w gronie rodziny. Doprecyzowując - nie zapłacimy, jeśli będziemy grillować z głową i w dozwolonym miejscu. W innym wypadku kilka grillowanych kiełbasek może skończyć się mandatem w wysokości do 500 zł.

Właściciele ogrodu lub działki są w najlepszej sytuacji, bo nie ograniczają ich żadne przepisy zakazujące pieczenia kiełbasek, dopóki nie naruszają porządku publicznego. W przypadku pleneru, sprawa jest bardziej skomplikowana.

Wiele parków pozwala na urządzanie grilla lub ogniska w wyznaczonym miejscu. Najczęściej jest to zapisane w ich regulaminie, co warto sprawdzić przed wznieceniem ognia. Podobnie sytuacja wygląda w lesie - ognisko można tam rozpalać wyłącznie w wyznaczonych do tego miejscach, dodatkowo w odległości nie mniejszej niż 100 m od granicy lasu. W Warszawie kiełbaski można również smażyć na plaży pod Mostem Poniatowskiego oraz pod Mostem Łazienkowskim.

Majówka: tanie loty last minute

Z kolei tym, którym marzą się zagraniczne podróże, ale dostępny budżet mówi tym marzeniom stanowcze „nie”, z pewnością spodobają się oferty tanich lotów last minute. Tanio polecimy takimi liniami jak Wizzair czy Ryanair.

I tak korzystając z linii lotniczych Ryanair w majówkę tanio polecimy m.in. z warszawskiego Modlina do Sztokholmu - wyjazd 3 maja i powrót 5 maja kosztuje 277,56 zł; do Oslo - wyjazd 3 maja i powrót 6 maja to koszt 153, 38 zł; do Ammanu w Jordanii - za wylot 3 maja i powrót 10 maja zapłacimy 361,14 zł; czy do Bergamo pod Mediolanem - podróż od 3 maja do 7 maja wyniesie nas 345,96 zł.

Na miejscu można skorzystać z darmowej opcji noclegu, jaką jest tzw. couchsurfing. Wystarczy założyć sobie konto na jednej ze stron oferujących darmowe noclegi, np. coachsurfing.org, www.hospitalityclub.org i joomla.servas.org, wybrać lokalizację, do jakiej zmierzamy i nawiązać kontakt z wybranymi hostami, którzy udostępnią nocleg w wybranym terminie.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.