Polski rząd chce uczyć Unię Europejską. Oto "plan naprawczy", który wysłano do Brukseli

Polski rząd wysłał Brukseli propozycje zmian, dzięki którym Unia Europejska odzyskałaby utracone zaufanie społeczne.
Polski rząd wysłał Brukseli propozycje zmian, dzięki którym Unia Europejska odzyskałaby utracone zaufanie społeczne. Fot. Jakub Porzycki / Agencja Gazeta
Polski rząd chce odbudować zaufanie społeczne do Unii Europejskiej. Z tego powodu wysłał Brukseli kilkadziesiąt propozycji, które by jej w tym pomogły. Według rządu powinny one zostać wpisane do agendy strategicznej UE na lata 2019-2024. To pierwsza tak kompleksowa propozycja reform Unii postulowanych przez Polskę od objęcia władzy przez PiS w 2015 r.


Propozycje od rządu
W dokumencie, do którego dotarła „Rzeczpospolita”, polski rząd napisał, że przed UE stoi sześć głównych wyzwań. Są to polityka migracyjna i obronna, ochrona konkurencji na wspólnym rynku, budowa w jego ramach jednolitego rynku cyfrowego oraz powstrzymywanie zmian klimatycznych i wzmocnienie demokratycznej legitymizacji Brukseli.

Wśród propozycji znalazły się m.in. skoordynowanie podejścia do bezpieczeństwa sieci 5G we wszystkich krajach Unii, w świetle kontrowersji związanych z Huawei, wzmocnienie kontroli na granicach zewnętrznych Unii, system czerwonej kartki określający liczbę parlamentów narodowych, które mogą zablokować inicjatywy ustawodawcze KE oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej we wspólnocie.

– Postulaty przedstawione przez Polskę cieszą się szerokim poparciem różnych koalicji państw. Gdy idzie o jednolity rynek, w jego obronie wystąpiło 17 premierów. 13 innych państw podpisało z kolei deklarację warszawską odnoszącą się w szczególności do przyszłości polityki migracyjnej i obronnej. Do grupy przyjaciół polityki spójności należy zaś 15 państw – mówi „Rz” minister ds. europejskich Konrad Szymański.


Wspólna waluta - polski złoty
Ostatnio w INNPoland.pl pisaliśmy o jeszcze jednej propozycji dla Unii Europejskiej. Chodzi o członka Rady Polityki Pieniężnej i człowieka PiS-u, prof. Eryka Łona, który zaproponował uczynienie z polskiego złotego wspólnej waluty całej Unii Europejskiej.

Zdaniem Łona Polska nie powinna przyjmować euro, bo tak mówi przepowiednia fatimska. Stwierdził też, że zachowując własną walutę, zachowamy pokój w Europie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.