Mieszkańcy Komorowa nie chcą u siebie Lidla. Tak bardzo, że wykupią działkę, na której miał stanąć

Komorów znany jest jako "miasto-ogród". Jego mieszkańcy nie chcą u siebie Lidla.
Komorów znany jest jako "miasto-ogród". Jego mieszkańcy nie chcą u siebie Lidla. fot. Andrzej Błaszczak / CC BY-SA 4.0
Podwarszawska gmina kupi działki w Komorowie warte ponad 5 mln złotych, byle tylko nie stanął na nich Lidl. Akcję napędzili sami mieszkańcy tamtejszych okolic. Pragną oni, aby ich miejscowość, dziś mająca miano „miasta-ogrodu”, nie utraciła swojego wyjątkowego charakteru.


Lidl w Komorowie
O oddolnej inicjatywie mieszkańców Komorowa i całej gminy Michałowice pisze portal money.pl. Przedmiotem ich gorącego zainteresowania są trzy puste i zarośnięte działki przy drodze wyjazdowej z Komorowa. Dwa lata temu okolicę zelektryzowała wiadomość, że na ich terenie wkrótce stanie Lidl.

Mieszkańcy zielonego „miasta-ogrodu” przestraszyli się, że niemiecki dyskont wygryzie małe sklepy i spowoduje korki z powodu dodatkowego ruchu samochodów osobowych i dostawczych. Wzięli zatem sprawy w swoje ręce, by nie dopuścić do jego budowy.

Inicjatywa mieszkańców
Najpierw zgłosili do rejestru starych budynków z części pałacowo-parkowej zabytkowe ulice znajdujące się w pobliżu działek. Gdyby konserwator zabytków wydał na to zgodę, wówczas budowa Lidla byłaby utrudniona. Jednak decyzji do dziś nie ma.

Mieszkańcy zdecydowali zatem o zgłoszeniu wniosku o wykupieniu rzeczonych działek przez gminę i zagospodarowanie ich pod cele publiczne. Pod petycją podpisało się aż 940 osób z całej gminy Michałowice. Wniosek przeszedł i gmina może odkupić tereny.

Widmo Lidla jednak jeszcze nie odeszło. - Rzecz w tym, że właściciel nieruchomości zawarł z Lidlem przedwstępną notarialną umowę sprzedaży, co potwierdzają wpisy do ksiąg wieczystych. Zgodnie z prawem Lidl może żądać od właściciela działki zawarcia umowy przyrzeczonej w ciągu roku - tłumaczy portalowi radna z Komorowa, Joanna Kowalczyk.


Lidl jednak twierdzi, że w Komorowie nie planuje otwierać sklepu, a zawarcie przedwstępnej umowy nabycia nieruchomości nie przesądza o jego powstaniu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.