Biznes na zmianie klimatu. Jest tak ciepło, że zaraz będziemy produkować w Polsce wino

W Polsce powstają warunki do zakładania dużych winnic. Produkcja wina staje się coraz popularniejsza w dobie zmian klimatu.
W Polsce powstają warunki do zakładania dużych winnic. Produkcja wina staje się coraz popularniejsza w dobie zmian klimatu. Fot. Władysław Czulak / Agencja Gazeta
Klimat w Polsce się ociepla, zatem coraz poważniej traktowany jest w naszym kraju przemysł winiarski. Produkcją wina interesują się zarówno naukowcy, którzy pragną stworzyć jak najbardziej ekologiczne i opłacalne na nasze warunki winorośle, jak również rolnicy, chcący założyć własne uprawy.


Zmiana klimatu sprzyja produkcji wina
Ekonomista dr hab. Mariusz Maciejczyk z SGGW, który poszukuje innowacyjnych sposobów uprawy winogron i produkcji win w kontekście zmiany klimatu, w rozmowie z portalem Forsal.pl zauważa, że całkiem niedawno w Polsce odrodziła się kultura picia wina. Ludzie coraz chętniej piją wino i znacznie częściej sięgają po trunki wyprodukowane w Polsce.

Wina produkowano w Polsce już tysiąc lat temu. Klimat sprzyja winiarstwu także teraz, dlatego polscy naukowcy poświęcają liczne badania uprawom winorośli tak, aby były one ekologiczne i opłacalne – tłumaczy naukowiec.

Coraz cieplejszy klimat sprawia, że w Polsce powstają warunki, by tworzyć duże winnice. Co więcej, wcale nie grozi nam produkcja cierpkiego, mało słodkiego wina, gdyż więcej słońca w naszym kraju sprawia, że jagody winogron są bardziej słodkie.

„Rolnicy i inne osoby zakładające takie uprawy potrzebują informacji na temat odmian, chcą wiedzieć, jak dostosować glebę, jak nawozić, nawadniać i chronić rośliny przed szkodnikami, kiedy zbierać owoce i jak je przetwarzać na wartościowe wina” – pisze portal.

Polski cydr
Może wino ma więcej szans na stanie się polską dumą narodową, niż cydr. Choć wielu spodziewało się, że trunek z jabłek stanie się naszym towarem eksportowym, pomysł został dość szybko zablokowany przez środowiska wrażliwe na problem uzależnienia od alkoholu, m.in. biskupów.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.