Niemcy wysyłają za granicę gigantyczne zasiłki na dzieci. Najwięcej dostają polskie

Z niemieckich zasiłków rodzinnych dla emigrantów najwięcej dostają polskie dzieci.
Z niemieckich zasiłków rodzinnych dla emigrantów najwięcej dostają polskie dzieci. 123RF
Z roku na rok zwiększa się kwota, którą wypłacają Niemcy z tytułu zasiłku rodzinnego, czyli tzw. kindergeld. Pieniądze trafiają do rodziców, których dzieci mieszkają za granicą. Najwięcej beneficjentów tego świadczenia ma być wśród polskiej dziatwy.


Polskie dzieci dostają najwięcej
Obywatele krajów UE, którzy pracują w Niemczech, mają prawo do pobierania zasiłku na swoje dzieci. Pieniądze są przyznawane nawet wtedy, gdy mieszkają one w innym krajach. Według najnowszych doniesień, najwięcej z niemieckiej kasy społecznej dostają dzieci z Polski.

Jak podaje „Bild” na podstawie danych niemieckiego ministerstwa finansów, w ubiegłym roku Niemcy wypłaciły zasiłek rodzinny w łącznej kwocie 536 mln euro na dzieci mieszkające za granicą.

Choć tamtejszy resort finansów nie potwierdził tej informacji, serwisowi Deutsche Welle udało się dotrzeć do źródła, które twierdzi, iż ze świadczenia najwięcej uszczknęły polskie dzieci. W kwietniu br. niemiecki kindergeld pobierało 180,420 polskich latorośli, podczas gdy jeszcze w 2017 r. było ich niecałe 124 tys.

Liczba polskich dzieci, otrzymujących świadczenie, nabiera znaczenia w porównaniu z danymi z 2018 roku, gdy świadczenia z tytułu kindergeld wypłacono 291 tys. dzieci, mieszkających poza granicami Niemiec.

Zmiany w systemie

Jak zauważa "DW", niedługo ma się zmienić sposób przyznawania zasiłków na dzieci emigrantom w Niemczech. "Ograniczone ma zostać przede wszystkim prawo do zasiłku na dzieci dla niezatrudnionych obywateli UE. Przez pierwsze trzy miesiące zasiłek ma być wypłacany tylko wtedy, kiedy udowodni się posiadanie dochodów krajowych" - czytamy.


W Polsce od lipca 2019 r. również zmieniono sposób przyznawania zasiłków na polskie dzieci. Program 500 plus został rozszerzony o pierwsze dziecko, zlikwidowano również kryterium dochodowe. Jak podało TVP, w ciągu pięciu dni od startu tegorocznej edycji, złożono już blisko 1,5 mln wniosków o świadczenie z rządowego programu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby