Niemcy wysyłają za granicę gigantyczne zasiłki na dzieci. Najwięcej dostają polskie

Z niemieckich zasiłków rodzinnych dla emigrantów najwięcej dostają polskie dzieci.
Z niemieckich zasiłków rodzinnych dla emigrantów najwięcej dostają polskie dzieci. 123RF
Z roku na rok zwiększa się kwota, którą wypłacają Niemcy z tytułu zasiłku rodzinnego, czyli tzw. kindergeld. Pieniądze trafiają do rodziców, których dzieci mieszkają za granicą. Najwięcej beneficjentów tego świadczenia ma być wśród polskiej dziatwy.


Polskie dzieci dostają najwięcej
Obywatele krajów UE, którzy pracują w Niemczech, mają prawo do pobierania zasiłku na swoje dzieci. Pieniądze są przyznawane nawet wtedy, gdy mieszkają one w innym krajach. Według najnowszych doniesień, najwięcej z niemieckiej kasy społecznej dostają dzieci z Polski.

Jak podaje „Bild” na podstawie danych niemieckiego ministerstwa finansów, w ubiegłym roku Niemcy wypłaciły zasiłek rodzinny w łącznej kwocie 536 mln euro na dzieci mieszkające za granicą.

Choć tamtejszy resort finansów nie potwierdził tej informacji, serwisowi Deutsche Welle udało się dotrzeć do źródła, które twierdzi, iż ze świadczenia najwięcej uszczknęły polskie dzieci. W kwietniu br. niemiecki kindergeld pobierało 180,420 polskich latorośli, podczas gdy jeszcze w 2017 r. było ich niecałe 124 tys.

Liczba polskich dzieci, otrzymujących świadczenie, nabiera znaczenia w porównaniu z danymi z 2018 roku, gdy świadczenia z tytułu kindergeld wypłacono 291 tys. dzieci, mieszkających poza granicami Niemiec.

Zmiany w systemie

Jak zauważa "DW", niedługo ma się zmienić sposób przyznawania zasiłków na dzieci emigrantom w Niemczech. "Ograniczone ma zostać przede wszystkim prawo do zasiłku na dzieci dla niezatrudnionych obywateli UE. Przez pierwsze trzy miesiące zasiłek ma być wypłacany tylko wtedy, kiedy udowodni się posiadanie dochodów krajowych" - czytamy.


W Polsce od lipca 2019 r. również zmieniono sposób przyznawania zasiłków na polskie dzieci. Program 500 plus został rozszerzony o pierwsze dziecko, zlikwidowano również kryterium dochodowe. Jak podało TVP, w ciągu pięciu dni od startu tegorocznej edycji, złożono już blisko 1,5 mln wniosków o świadczenie z rządowego programu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
DZIEJE SIĘ 0 0Chcesz bojkotować Turcję za agresję na Kurdów? "To dla nich bolesne jak ukąszenia komara"
0 0Geniusz czystego zła. Twórcy "Billions" zrobią serial o niesławnym założycielu Ubera
0 0"Prywatne firmy nie powinny cenzurować polityków". Mark Zuckerberg popiera Twittera
0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
0 0Ważny rejestr, o którym mało kto mówi. Jeśli się nie wpiszesz, wlepią ci gigantyczną karę
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta
0 0Nie obserwujecie nas jeszcze na Instagramie? Będziecie zaskoczeni, co tam się wyprawia
0 0Tak zachowasz produktywność, gdy pracujesz zdalnie (a tak naprawdę wcale tego nie chcesz)