300 milionów złotych dla CPK od rządu. Zastrzyk gotówki lotnisko przeznaczy na... tory

Rząd przeznaczył 300 milionów złotych na dofinansowanie Centralnego Portu Komunikacyjnego, reklamowanego jako najnowocześniejsze lotnisko w Polsce.
Rząd przeznaczył 300 milionów złotych na dofinansowanie Centralnego Portu Komunikacyjnego, reklamowanego jako najnowocześniejsze lotnisko w Polsce. Fot. Marcin Stępień / Agencja Gazeta
Centralny Port Komunikacyjny właśnie został pokaźnie zasilony przez rząd. Dotychczasowy kapitał w wysokości 10 mln zł wzrósł o 300 mln zł. Pieniądze trafiły do CPK dzięki akceptacji przez UOKiK i Prokuratury Generalnej wniosku w sprawie rządowego dokapitalizowania. Znaczna część pieniędzy zostanie przeznaczona na budowę i modernizację linii kolejowych prowadzących do lotniska z różnych części kraju.


300 milionów na tory
– Kwota 300 mln zł pozwoli na dalszą działalność spółki CPK, w tym pozyskanie uzgodnień, analiz i dokumentacji niezbędnych do projektowania i budowy, zarówno portu lotniczego, jak też towarzyszących mu linii kolejowych – wyjaśnia Michał Wrona, członek zarządu CPK ds. finansowych, którego wypowiedź przywołał portal businessinsider.com.pl.

Michał Wild, wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK w rozmowie z dziennikarzami zapewnił, że przekazane środki, które pochodzą z funduszu reprywatyzacji, będą same na siebie zarabiać.

Na co zostanie przeznaczone dofinansowanie? CPK wymienia m.in. aktualizację opracowań, które mają poprzedzać uzgodnienia środowiskowe, lokalizacyjne i projektowe dla linii kolejowej dużych prędkości. Pieniądze przydadzą się również na inwentaryzację środowiskową szprych, czyli linii kolejowych prowadzących z różnych części kraju do lotniska.

– Jeszcze w tym roku przedstawimy konkretny przebieg tych linii kolejowych. Mówimy o programie, który obejmie swoim zasięgiem 179 powiatów. W efekcie realizacji programu kolejowego CPK wszyscy mieszkańcy Polski będą mieli najdalej 30 km do najbliższej stacji kolejowej – tłumaczył Wild.


Zgodnie z ustawą o Centralnym Porcie Komunikacyjnym spółka jest w 100 proc. własnością Skarbu Państwa. Jest strategiczna z punktu widzenia państwa, a jej akcje nie mogą być zbyte. Według wyników TPI, stopa zwrotu z lotniskowej części inwestycji ma wynosić blisko 10 proc.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł
0 0E-sport w Polsce potrzebuje pracowników. Ale uczelnie nie potrafią ich kształcić
0 0Pływa w syrenim ogonie i uczy tego innych. "Dla syren nie ma górnej granicy wiekowej"
0 0"Piętno głupiej dziewczynki we mnie zostało". Tak po latach czują się ofiary mobbingu