ZUS sprawdza chorych specjalnym narzędziem. Tysiące Polaków musi zwracać swoje zasiłki

ZUS kontroluje osoby na zwolnieniu lekarskim. Tysiące zasiłków do zwrotu.
ZUS kontroluje osoby na zwolnieniu lekarskim. Tysiące zasiłków do zwrotu. Fot. Michal Ryniak / Agencja Gazeta
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przy pomocy specjalnej aplikacji identyfikuje tych, którzy pomimo zwolnienia lekarskiego, wciąż pracują. To pozwoliło zweryfikować tysiące osób, które teraz muszą zwrócić ukradkiem pozyskane zasiłki. W większości są to osoby prowadzące działalność gospodarczą.


Z automatu sprawdzani są wszyscy prowadzący swój biznes, którzy dobrowolnie płacą składkę na ubezpieczenie chorobowe – ustaliła Rzeczpospolita. ZUS już w pierwszym kwartale tego roku wydał 10 tys. decyzji wstrzymujących wypłatę na 9,2 mln zł.

W zeszłym roku w tym samym czasie cofnięto wypłaty na „zaledwie” 5,5 mln zł. Tak mocny początek zapowiada równie mocny rok, a może i szansę na przebicie zeszłorocznego rekordu, kiedy inspektorom ZUS udało się odzyskać z tego tytułu aż 31 mln zł.

Co ciekawe w ostatnim kwartale 2018 r. ZUS wydał 9,2 tys. decyzji na 9 mln zł. Narzędzie zostało wdrożone w zeszłym roku w celu zwiększenia skuteczności kontroli osób nadużywających zwolnień lekarskich do dorabiania na boku.

Narzędzie ZUS przyniosło oczekiwane rezultaty
Jak widać, spełniło swoje zadanie. Liczba spraw wzrosła o kilkanaście procent i są one bardzo szybko rozpatrywane.

W przypadku gdy ZUS dowiedzie, że przedsiębiorca podejmował inną działalność, będąc na zwolnieniu, to będzie mógł zmusić go do zwrotu zasiłku za symulowaną chorobę.

Kobiety jednoczą się w walce z ZUS
Takim kobietom należy się szacunek. Nie dość, że prowadzą własne firmy, to jeszcze znajdują czas na wychowanie dzieci. Tymczasem ZUS, zamiast je wspierać, tylko utrudnia im życie oskarżeniami o próby wyłudzenia zasiłków.

Niedawno w INNPoland opisaliśmy przypadek jednej z takich kobiet. Skorzystanie z przysługiującego jej urlopu macierzyńskiego doprowadziło do tego, że ZUS poszukiwał sposobu na pozbawienie jej zasiłków za okres wielu lat wstecz.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.