Przedsiębiorcy ostro krytykują budżet na 2020. Takie będę konsekwencje jego przyjęcia

Zniesienie limitu składek na ZUS zaszkodzi gospodarce.
Zniesienie limitu składek na ZUS zaszkodzi gospodarce. Fot. Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta
Rząd pochwalił się wczoraj projektem budżetu bez deficytu na 2020 rok. Eksperci są zdania, że plany państwa na przyszły rok sfinansują głównie pracownicy i przedsiębiorcy.


Eksperci Konfederacji Lewiatan zwracają uwagę, że spora część przyszłorocznych wpływów będzie jednorazowa – podaje Bankier.pl. – Wpływy będą pochodziły m.in. z opłaty przekształceniowej OFE, sprzedaży częstotliwości dla operatorów telekomunikacyjnych, aukcji praw emisji CO2 oraz niepewnych wpływów z zysku NBP czy opłaty od torebek foliowych – zaznaczają.

Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan jest zdania, że zniesienie limitu składek na ZUS zaszkodzi gospodarce. – Będzie nam znacznie trudniej rywalizować z innymi krajami zarówno o inwestycje, jak i wykształconych oraz młodych pracowników. Szybki postęp technologiczny oraz brak pracowników zaostrza konkurencję – zauważa.

Natomiast jeśli limit składek na ZUS zostanie zniesiony, firmy zmniejszą środki na inwestycje – uważają eksperci. Ich zdaniem inwestycje są podstawą rozwoju i stanowią ochronę przed skutkami nadchodzącego spowolnienia.

Finansowanie wydatków jednorazowymi wpływami zdaniem Lewiatana niesie też inne zagrożenie. –To jednoznacznie sygnalizuje, że trwałość finansowania programów społecznych pozostaje pod znakiem zapytania" – mówi dr Sonia Buchholtz.

Rząd przyjął projekt budżetu na 2020 rok
Nie ma wątpliwości, że premier Morawiecki rozpoczął kampanię wyborczą, bo szczerze zapowiedział że wszystko będzie możliwe, jeśli Polacy zagłosują na PiS w najbliższych wyborach. Przy okazji pokazał projekt ustawy budżetowej na 2020 rok – ma być pierwszym od 30 lat bez deficytu budżetowego. Za to z rosnącymi przychodami z podatków.


Czeka nas fala podwyżek podatków
Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, rząd Morawieckiego przedstawił "fikcyjny budżet", który po wyborach może ulec sporym przeobrażeniom. Te z kolei nie przypadną do gustu wyborcom.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Czy można przeklinać w pracy? Odpowiedź jest bardziej skomplikowana, niż się wydaje
0 0Syn twórcy plastikowych toreb o intencji ojca. „Zostały wynalezione, by chronić planetę”
0 0Gdzie są podatki, tam zawsze będzie szara strefa. Tak wygląda "praca na czarno" w Polsce
0 0VAT na e-booki spadł, ceny ani drgną. Czytelnicy są wściekli, ale nie znają całej prawdy

INNSPIRACJE

0 0Polak rozkręcił świetny biznes w USA. Zdradza, jak radzić sobie z porażką i brakiem motywacji
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy

STARTUPY

0 0Amerykańskim naukowcom się nie udało, a one to zrobiły. Tak powstały innowacyjne kosmetyki
0 0Start-up chce zasilać samochody wodą i alkoholem. Ale trochę się zapędzili