Oto "włoskie 500+". Dostaną nawet 1000 euro, bez względu na to, czy mają dzieci

Włosi również mają swoje 500 plus. Od 200 do 1000 euro otrzymują miesięcznie najubożsi, bez względu na to, czy mają dzieci czy nie
Włosi również mają swoje 500 plus. Od 200 do 1000 euro otrzymują miesięcznie najubożsi, bez względu na to, czy mają dzieci czy nie Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Wkrótce włoskie rodziny otrzymają swoje 500 plus. Dochód podstawowy, nazywany „obywatelskim”, który obiecał przed wyborami Ruch Pięciu Gwiazd, trafi łącznie do 2,3 miliona osób. W zależności od sytuacji finansowej dostaną one od 200 do ponad 1000 euro.


Zapomoga bez względu na dzieci
Dochód podstawowy we Włoszech to zapomoga dla najuboższych i bezrobotnych poszukujących pracy, jak podają media za PAP. Średnia wysokość świadczenia to 481 euro miesięcznie, czyli równowartość 2082 zł według dzisiejszego kursu. Jednak kwota, jaką ostatecznie się dostanie, zależy od sytuacji finansowej rodziny czy osób samotnych i może wynieść od 200 do ponad 1000 euro.

Aby ubiegać się o świadczenie, trzeba najpierw spełnić szereg kryteriów finansowych. Dochód rodziny składającej wniosek nie może przekraczać 9360 euro rocznie, a wartość mieszkania nie może przekraczać 30 tys. euro. Indywidualny wnioskodawca nie może posiadać majątku większego niż 6 tysięcy euro, a rodzina - 10 tysięcy euro.

Jednocześnie sam proces przyznawania pieniędzy jest ściśle i systematycznie kontrolowany. Gdy program startował w pierwszych miesiącach wykrywano oszustów, którzy pobierali świadczenia przy jednoczesnej pracy na czarno.

W tym roku łącznie złożono prawie półtora miliona wniosków o przyznanie dochodu obywatelskiego. Dotychczas odrzucono 409 tys. Prawie 90 proc. rodzin, które załapały się na zapomogę, to obywatele włoscy, zaś pozostali to imigranci, mieszkający we Włoszech od dłuższego czasu.


500 plus w Polsce
Od 1 lipca 2019 roku w Polsce zapomoga w postaci 500 plus przyznawana jest wszystkim dzieciom do 18. roku życia bez względu na wysokość dochodów uzyskiwanych przez rodzinę. Aby otrzymać świadczenie, należy złożyć wniosek w okresie od 1 lipca 2019 do 30 września br. Wnioski złożone po 30 września oznaczają brak wyrównania do lipca.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
DZIEJE SIĘ 0 0Chcesz bojkotować Turcję za agresję na Kurdów? "To dla nich bolesne jak ukąszenia komara"
0 0Geniusz czystego zła. Twórcy "Billions" zrobią serial o niesławnym założycielu Ubera
0 0"Prywatne firmy nie powinny cenzurować polityków". Mark Zuckerberg popiera Twittera
0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
0 0Ważny rejestr, o którym mało kto mówi. Jeśli się nie wpiszesz, wlepią ci gigantyczną karę
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta
0 0Nie obserwujecie nas jeszcze na Instagramie? Będziecie zaskoczeni, co tam się wyprawia
0 0Tak zachowasz produktywność, gdy pracujesz zdalnie (a tak naprawdę wcale tego nie chcesz)