Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska

Nowy minister finansów i stary minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. W rządzie debiutował jeszcze u Donalda Tuska.
Nowy minister finansów i stary minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. W rządzie debiutował jeszcze u Donalda Tuska. Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Życie rządu zaczyna przypominać brazylijską telenowelę. Nieobsadzony po odejściu "Pancernego" Mariana Banasia na stanowisko szefa NIK stołek ministra finansów zajmował z musu premier Morawiecki, łącząc jednocześnie kilka stanowisk. A teraz postanowił na to miejsce przesunąć Jerzego Kwiecińskiego, który jednocześnie pozostanie ministrem inwestycji i rozwoju.


Premier Morawiecki doskonale wie co robi, bo sam był już wcześniej zarówno ministrem finansów, jak i ministrem rozwoju. A Kwieciński jest uważany za "jego" człowieka.

Nowy minister finansów ma być powołany na stanowisko na dniach. Kwieciński ma dziś 60 lat, polityczną karierę zaczął robić w wieku 34 lat. Wtedy rozpoczął pracę w przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce. Związany był z PiS od wielu lat, ale uważany jest za specjalistę od funduszy europejskich. Wiceministrem był już w rządzie Donalda Tuska (w ministerstwie rozwoju regionalnego).

Zdaniem komentatorów Kwieciński jest kandydatem Morawieckiego, ale PiS go zaakceptował ze względu na lojalność. Jego kandydatura nie grozi takimi spięciami, jakie miały miejsce przy rządach Teresy Czerwińskiej w resorcie finansów.

Kariera Kwiecińskiego nabrała tempa za czasów premier Szydło. Został wtedy sekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju. Z kolei Mateusz Morawiecki dał mu tekę szefa tego resortu.

Pracował już u Tuska
Wydaje się, że Kwieciński stara się unikać kontrowersji. W ostatnich sprawach polityczno-gospodarczych wypowiada się ostrożnie, chociaż nie kwestionuje linii PiS. Popiera podwyżkę płacy minimalnej i zwiększone obciążenia przedsiębiorców na rzecz ZUS-u.

Oficjalny życiorys Kwiecińskiego podaje, że był on bezpośrednio odpowiedzialny za koordynację polityki rozwoju kraju i polityki spójności (Strategia rozwoju kraju 2007-2015 i Narodowa strategia spójności 2007-2013) oraz za negocjacje z Komisją Europejską. Uczestniczył w przygotowaniu programów operacyjnych.


Od maja 2008 r. jest prezesem zarządu Fundacji Europejskie Centrum Przedsiębiorczości i wiceprezesem zarządu Europejskiego Centrum Przedsiębiorczości sp. z o.o. Jest też ekspertem BCC ds. rozwoju regionalnego i funduszy strukturalnych. Zajmował się też doradztwem przy raportach Banku Światowego.

Co ciekawe, Kwieciński przyznał w radiu RMF, że minister sprawujący pieczę nad kilkoma ministerstwami dostaje tylko jedną pensję.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
DZIEJE SIĘ 0 0Chcesz bojkotować Turcję za agresję na Kurdów? "To dla nich bolesne jak ukąszenia komara"
0 0Geniusz czystego zła. Twórcy "Billions" zrobią serial o niesławnym założycielu Ubera
0 0"Prywatne firmy nie powinny cenzurować polityków". Mark Zuckerberg popiera Twittera
0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
0 0Ważny rejestr, o którym mało kto mówi. Jeśli się nie wpiszesz, wlepią ci gigantyczną karę
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta
0 0Nie obserwujecie nas jeszcze na Instagramie? Będziecie zaskoczeni, co tam się wyprawia
0 0Tak zachowasz produktywność, gdy pracujesz zdalnie (a tak naprawdę wcale tego nie chcesz)