Biuro podróży Neckermann Polska ogłosiło wczoraj upadłość finansową, pozostawiając około 3,6 tysięcy przebywających obecnie za granicą turystów z Polski na lodzie. Reszta klientów, która nie poleciała na wakacje z Neckermannem, będzie zastanawiała się zatem nad ofertami innych biur podróży. Zaś tortu do rozdzielenia między rywali jest sporo – upadająca firma pozostawiła za sobą około 100 tysięcy klientów.
Konkurencja nie śpi
Jak zauważa „Rzeczpospolita”, polski rynek turystyczny natychmiastowo odpowiedział na upadek biura podróży Neckermann Polska. Branża nie ma wątpliwości, że miejsce Neckermanna szybko zajmą konkurenci, którzy będą starali się przyciągnąć rozczarowanych klientów.
Przykłady widać już teraz. Biuro Rainbow ogłosiło, że każdy, kto udowodni umowę z Neckermannem, dostanie 10 proc. zniżki na każdą z dostępnych w ofercie biura imprez letnich w 2020 roku i 20 procent na wyjazdy zimowe.
Bankructwo Neckermanna Upadek Neckermanna powiązany jest z bankructwem Thomas Cook, czyli najstarszego biura turystycznego na świecie. Neckermann Polska jest spółką brytyjskiej firmy. Sytuacja turystów z Wysp jest o wiele dramatyczniejsza, niż w Polsce, gdyż tamtejsze biuro pozostawiło na wczasach aż 150 tysięcy brytyjskich wczasowiczów.
Jak wyjaśnialiśmy w INNPoland.pl, załamanie sytuacji biura Thomas Cook nastąpiło po latach niewłaściwego zarządzania organizowaniem wycieczek i pozostawania w tyle za rywalami działającymi online. Brexit również nie okazał się pomocny. Ostatecznie firmę pokonał olbrzymi dług.
Historie przebywających na wczasach turystów, które docierają do polskiej prasy, jeżą włosy na głowie. Hotelarze żądają od wczasowiczów dodatkowego zapłacenia za noclegi z własnych kieszeni. Jednak „Rz” uspokaja, że żaden klient nie powinien ucierpieć na upadku Neckermanna – ich wypoczynek ma być zabezpieczony finansowo przez firmę ubezpieczeniową Allianz Partners.
Na pewno nie zabraknie zatem funduszy na sprowadzenie do domu turystów przebywających już za granicą. Co jednak mogą zrobić osoby, których wyjazd został odwołany? Wyjaśniamy to w INNPoland.pl pod tym linkiem.