Jest pierwsze zwycięstwo frankowiczów. Nie dali bankowi na sobie zarobić, zaoszczędzili 100 tys. zł

Kredytobiorcy frankowi wygrali właśnie spór z bankiem w Sądzie Rejonowym, który powołał się na wyrok TSUE.
Kredytobiorcy frankowi wygrali właśnie spór z bankiem w Sądzie Rejonowym, który powołał się na wyrok TSUE. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Kolejne światełko w tunelu dla frankowiczów. Małżeństwo, posiadające kredyt we frankach szwajcarskich, dzięki wyrokowi warszawskiego sądu właśnie zaoszczędziło 100 tys. złotych. Opierając się na orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości UE z 3 października, stołeczny Sąd Rejonowy przyznał parze rację, gdy ta domagała się modyfikacji umowy kredytowej z bankiem.


Korzystny wyrok
O sprawie sądowej informuje środowa „Rzeczpospolita”. Wygrało ją małżeństwo z Warszawy, które w latach 2006-2007 zaciągnęło trzy kredyty waloryzowane do franka szwajcarskiego w dawnym BRE Banku (dziś mBank).

Zgodnie z wyrokiem sądu pierwszej instancji - Sądu Rejonowego dla Warszawy Śródmieścia - umowy kredytowe zawierały klauzule niedozwolone, które nie wiążą klientów. Przy tak sformułowanej decyzji sądu małżeństwo jest zobowiązane zwrócić bankowi kapitał w złotych w ratach według stopy LIBOR dla franka szwajcarskiego od momentu uruchomienia kredytu - czyli niższej od stopy złotowej.

Sąd Rejonowy nie zgodził się tym samym z argumentacją banku, podzielając pogląd TSUE, że nie istnieje możliwość uzupełnienia treści umowy po usunięciu klauzuli abuzywnej, ogólnymi zasadami prawa polskiego. Dzięki temu kredytobiorcy mogą zaoszczędzić ok. 100 tys. złotych. Sprawa nie jest jednak ostatecznie przesądzona, ponieważ bank wniesie apelację od wyroku.

TSUE zostawia decyzję polskiemu sądowi
Na wyrok TSUE w sprawie frankowiczów z niecierpliwością czekali zarówno kredytobiorcy, jak i banki. Pierwsi drżeli z nadziei, drudzy z zaniepokojenia. Ostatecznie przychylna frankowiczom decyzja o umowach kredytu indeksowanego do waluty obcej nie utworzyła precedensu wygrywania sporów na korzyść kredytobiorców, jednak otworzyła ku temu drzwi.


Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, iż w zawartych w Polsce umowach kredytu indeksowanego do waluty obcej, nieuczciwe warunki umowy dotyczące różnic kursowych nie mogą być zastąpione przepisami ogólnymi polskiego prawa cywilnego. Finalną decyzję zostawił jednak sądowi krajowemu.

Świeży wyrok warszawskiego sądu opiera się właśnie na tej decyzji. Jest to dobra nowina dla konsumentów, którzy walczą o swoje prawa w sądach z bankami korzystającymi z nieuczciwych klauzul przy rozliczeniach kredytów frankowych.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
DZIEJE SIĘ 0 0Chcesz bojkotować Turcję za agresję na Kurdów? "To dla nich bolesne jak ukąszenia komara"
0 0Geniusz czystego zła. Twórcy "Billions" zrobią serial o niesławnym założycielu Ubera
0 0"Prywatne firmy nie powinny cenzurować polityków". Mark Zuckerberg popiera Twittera
0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
0 0Ważny rejestr, o którym mało kto mówi. Jeśli się nie wpiszesz, wlepią ci gigantyczną karę
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta
0 0Nie obserwujecie nas jeszcze na Instagramie? Będziecie zaskoczeni, co tam się wyprawia
0 0Tak zachowasz produktywność, gdy pracujesz zdalnie (a tak naprawdę wcale tego nie chcesz)