Reklama.
O likwidacji wskaźników LIBOR i WIBOR mówi się już od kilku lat – są one bowiem podatne na manipulacje ze strony banków. Od słów do czynów przeszła Wielka Brytania, która z końcem tego roku ma przestać wyliczać i publikować wskaźniki z rodziny LIBOR.
Czytaj także:Likwidacja wskaźnika WIBOR
W Polsce stosowany jest drugi z tych wskaźników, czyli WIBOR: służy on ustalaniu zmiennego oprocentowania kredytów hipotecznych i jest wpisany w umowy kredytowe. Tymczasem, jak podaje "Gazeta Wyborcza", likwidacja WIBOR-u jest na tyle prawdopodobna, że w nowych umowach umieszczają już zapisy o tym, że jego rolę może przejąć stopa referencyjna NBP.Problemem dla banków będą jednak wcześniej zawarte kredyty – likwidacja WIBOR oznaczałaby bowiem konieczność jednostronnej zmiany treści umów. Nie wiadomo natomiast, czy kredytobiorcy będą mieli w tej kwestii coś do powiedzenia.
Boom na kredyty hipoteczne
Tymczasem stopy procentowe w Polsce pozostają na historycznie niskim poziomie, a to sprawia, że również oprocentowanie kredytów nie należy do najwyższych. To jednak się skończy, a raty kredytów wzrosną."Banki powinny kontynuować ostrożną politykę w zakresie kredytowania zakupu nieruchomości. Jest to istotne w kontekście rosnącej aktywności na rynku nieruchomości mieszkaniowych" – ostrzega Narodowy Bank Polski.
Aby uchronić ludzi przed "katastrofą kredytową", NBP zaleca, aby banki wymagały od kredytobiorców odpowiedniego buforu dochodowego, umożliwiającego spłatę kredytów nawet przy istotnie wyższych niż obecnie stopach procentowych, niezależnie od formuły oprocentowania kredytu i wartości jego zabezpieczenia.
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl