Refillomat
Jak wynika z raportu Rethink Plastic Alliance i Break Free From Plastic, aż 40 proc. wszystkich tworzyw sztucznych to opakowania, z czego 22 procent to dobra konsumpcyjne i artykuły gospodarstwa domowego.Na czym zarabiają refillomaty?
Model biznesowy Swapp! zakłada, że spółka będzie zarabiać na dzierżawach refillomatów i powierzchni reklamowej.“Naszym kryterium w kwestii wyboru marek, których produkty chcemy sprzedawać w refillomatach jest to, by miały one w miarę naturalne składy i żeby nie stosowały tak zwanego mikroplastiku. Zależy nam też, żeby te produkty nie były testowane na zwierzętach”.
Jak wygląda refillomat?
Refillomat Swapp! przypomina swoim wyglądem automat do kawy. Obecnie w jednym urządzeniu znajdują się cztery, 5-litrowe pojemniki z czterema różnymi produktami (szampon, dwa rodzaje mydła, żel pod prysznic).Jeden pojemnik zbiorczy pozwala na uzupełnienie 10 opakowań o pojemności 500 ml. Napełnienie jednego opakowania zajmuje aktualnie około minuty, a cały proces zakupowy - wybór produktu, uzupełnienie i zamknięcie butelki oraz płatność - około 3 minut.
Swappowanie
Twórcy maszyny wierzą, że dzięki swojemu rozwiązaniu mają szansę zmienić świat. – Mamy nadzieję, że Swappowcy staną się dużą grupą społeczną, a swappowanie jedną z naturalnych ścieżek zakupowych – uśmiecha się Szymon.“Refillować chcemy absolutnie wszystko, co jest w płynie. Zaczęliśmy od kosmetyków i od środków chemicznych, ale jeszcze w tym roku mają do tego dołączyć środki do prania - płyny do prania i do płukania. Dalej chcielibyśmy wprowadzić również kategorię food – w postaci olejów, oliwy, sosów sojowych, octów, keczupów czy musztard”.