Reklama.
– Zdecydowałem, że obniżymy stawkę VAT na paliwa z 23 proc. na 8 proc., co przełoży się na obniżkę ceny litra benzyny i diesla na stacji od 60 do 70 groszy – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla Interii.
Mówiąc o "kolejnej obniżce podatków" szef rządu zdradził, że będzie ona częścią tarczy antyinflacyjnej 2.0, której projekt zostanie zaprezentowany w przyszłym tygodniu. Pierwsze przepisy mające ułatwić Polakom zmaganie się z inflacją weszły w życie w grudniu.
Czytaj także:Obniżka VAT na paliwa ma wejść w życie na początku lutego – choć rząd nie otrzymał jeszcze odpowiedzi na wysłany do Komisji Europejskiej wniosek o zgodę na takie działanie. Morawiecki podkreślił także, ze decyzja ta będzie miała duży wpływ na stan polskiego budżetu.
– To jest ogromny wpływ na budżet, co najmniej 1,5 mld zł kwartalnie. Jeśli więc utrzymamy ją przez dwa kwartały będzie to ponad 3 mld zł – stwierdził premier.
Inflacja w grudniu
Inflacja w grudniu 2021 sięgnęła aż 8,6 proc. – wynika z szybkiego szacunku opublikowanego w piątek przez GUS. To więcej, niż przewidywali eksperci.W miesiącu świątecznym ceny żywności i napojów bezalkoholowych miały wzrosnąć aż o 8,6 proc. rok do roku, nośników energii o 14,3 proc., a paliwa aż o 32,9 proc.
Tymczasem, jak pisaliśmy w INNPoland, w założeniach budżetowych na bieżący rok zapisano, iż średnioroczna inflacja w 2022 roku sięgnie 3,3 proc. To założenie nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Nawet Narodowy Bank Polski, zaskakiwany nieco przez ostatnie odczyty inflacji zakłada, że w 2022 roku inflacja może być prawie dwukrotnie wyższa.
Dlaczego więc rząd tak nisko zawiesił poprzeczkę, chociaż wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że inflacja znacznie przekroczy zakładane 3,3 proc.? Odpowiedzi udzielił prof. Witold Orłowski na łamach Business Insidera. Ekonomista tłumaczy, że wyższa od zakładanej inflacja oznacza większe od prognozowanych dochody budżetu. Każdy ponadplanowy procent inflacji przyniesie do budżetu o jeden procent VAT-u więcej. A to przekłada się na 2-2,5 mld złotych.
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl