Cyfrowy złoty
Zapowiadana przez NBP intensyfikacja prac ma polegać m.in. na zaprezentowaniu publikacji dotyczącej potencjalnych skutków emisji cyfrowego złotego w Polsce. Miałaby się ona ukazać jeszcze w tym roku. W odpowiedzi na pytania INNPoland dotyczące szczegółów rozwiązania, NBP nie chciało powiedzieć nic więcej poza przytoczeniem grudniowego komunikatu. Wiadomo jednak na pewno, że Polska nie jest jedynym krajem, który interesuje się CBDC (Central Bank Digital Currency - cyfrowa waluta banku centralnego - przyp.red.).Co to jest CBDC?
CBDC, mimo że funkcjonują w świecie wirtualnym, trudno utożsamiać z kryptowalutami.Banki centralne będą miały dostęp do szerszego spektrum danych związanych z elektronicznym obiegiem pieniędzy, m.in. znacznie dokładniejszych informacji na temat tego, co klienci z nimi robią. Możliwe jest, że w zamian klienci otrzymają możliwość szybszych przelewów międzybankowych czy międzynarodowych, lub łatwiejszy dostęp do wymiany walut po lepszych kursach niż teraz.
Cyfrowy złoty a gospodarka polski
W maju 2021 w raporcie "Pieniądz cyfrowy banku centralnego" NBP poinformował, że " jak dotąd nie zidentyfikował celu emisji cyfrowego złotego o charakterze systemowym ani szczególnych potrzeb konsumentów lub podmiotów gospodarczych, które nie mogłyby zostać zaspokojone przez dostawców usług płatniczych w Polsce, a jedynie przez bank centralny w drodze wprowadzenia CBDC".Powściągliwość banku centralnego w tym temacie wynika również z braku podstaw prawnych dla wprowadzenia CBDC (zawartych w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. o Narodowym Banku Polskim). Na obecnym etapie brak jest wyraźnych korzyści z wprowadzenia pieniądza cyfrowego banku centralnego w Polsce w stosunku do dostrzeganych rodzajów ryzyka związanego z jego emisją dla gospodarki, obrotu pieniężnego i systemu finansowego.
Ostatecznie wszystkie długoterminowe skutki wdrożenia CBDC i ich bezpośredniego wpływu na rynki finansowe, w tym oczywiście rynek kryptowalut, pozostają wysoce spekulatywne, szczególnie biorąc pod uwagę, że w wielu przypadkach jeszcze nie wiemy, w jaki sposób w różnych krajach zostaną wdrożone tego typu innowacje.
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl