Wakacje wystartowały pod znakiem chaosu na portach lotniczych w Europie. Braki kadrowe, strajki pracownicze i tysiące pasażerów spragnionych letniego wypoczynku stoją za paraliżem na lotniskach. Wiemy, gdzie jest najgorzej. Jeśli nie musicie, nie lećcie tam.
Od początku czerwca na wielu europejskich lotniskach trwa paraliż. Tysiące lotów zostało odwołanych. Agencja Reutera podała listę portów lotniczych, na których pasażerowie będą musieli liczyć się z wielogodzinnym czekaniem w kolejkach. Znamy także powody utrudnień.
Londyn – Gatwick, Heathrow
Media społecznościowe obiegły zdjęcia stosów walizek na londyńskim Heathrow.
W Wielkiej Brytanii brakuje pracowników. Obsługa jest słabo opłacana. Jak pisaliśmy w INNPoland, pracownicy na Gatwick zarabiają mniej niż kasjerzy w dyskontach.
A wymagania stawiane kandydatom są duże. Jak podaje CNN, pracownicy obsługi naziemnej w British Airways muszą być "chętni i zdolni do pracy w systemie zmianowym, obejmującym 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, 365 dni w roku", podnosić ciężary do 32 kg i wykazywać "odporność na znoszenie trudów brytyjskiej pogody”.
Trudna sytuacja na londyńskich lotniskach jeszcze się utrzyma. Jak podaje bowiem Agencja Reutera, zatrudnieni w British Airways mogą w lipcu zacząć strajk w związku z obniżką płac spowodowaną pandemią, która ich zdaniem nie została w pełni cofnięta.
Bruksela – Zaventem
Jak pisaliśmy w INNPoland, w poniedziałek 20 czerwca na lotnisku Zavenetem trwał strajk pracowników ochrony. Odwołano wszystkie loty zaplanowane na ten dzień. To jednak nie koniec problemów pasażerów. Jeszcze w tym tygodniu rozpoczną się kolejne protesty pracownicze.
W czwartek 23 czerwca rozpocznie się bowiem strajk pilotów i personelu pokładowego linii lotniczych Brussels Airlines oraz Ryanair. Od tego dnia do soboty 60 proc. lotów tych linii zostanie odwołanych.
Paryż – lotnisko Charlesa de Gaulle'a
Paraliż nie ominął także lotniska Charlesa de Gaulle'a w Paryżu. 9 czerwca odbył się tam strajk ostrzegawczy. Jak wyjaśnialiśmy w INNPoland, w jego wyniku nie odleciał m.in. samolot Air France do Warszawy. Pracownicy portu lotniczego domagali się 300 euro podwyżki miesięcznie. W czasie pandemii Aeroport de Paris zwolnił dwa tysiące pracowników. Teraz na lotnisku brakuje rąk do pracy.
Kolejny strajk zaplanowany jest na kolejną sobotę – 2 lipca 2022 r.
Amsterdam – Schiphol
Od kilku tygodni twa paraliż na lotnisku Schiphol w Amsterdamie. Jak pisaliśmy w INNPoland, W pierwszy weekend czerwca wynikał on ze złych warunków pogodowych i źle przygotowanego pasa startowego, o czym poinformowano w komunikacie linii lotniczych KLM.
Około 16 proc. rejsów na Schiphol zostanie odwołanych, a lotnisko obsługiwać będzie dziennie ok. 70 tys. pasażerów. Najpoważniejsze cięcia w połączeniach odczują linie KLM oraz EasyJet.
Madryt – Barajas
Na początku czerwca w Hiszpanii, z powodu braku personelu na lotnisku Barajas w Madrycie na swoje samoloty spóźniło się 15 tys. pasażerów.
To było dopiero preludium do chaosu, który zacznie się na początku lipca. Jak podaje Reuters, strajk planuje personel pokładowy linii EasyJet w Hiszpanii. Pracownicy będą strajkować w dniach 1-3, 15-17 i 29-31 lipca w całym kraju. Domagają się wyższych płac, a dokładniej 40-procentowej podwyżki płacy zasadniczej.
Strajk pracowników Ryanaira
Jak pisaliśmy w INNPoland, załogi pokładowe walczą o lepsze warunki zatrudnienia i grożą wstrzymaniem pracy, jeśli nie dojdzie do porozumienia z zarządem.
Hiszpańscy związkowcy zapowiedzieli akcję strajkową na przełom czerwca i lipca, czyli w najgorszym momencie. Co ciekawe, pracownicy utrzymują, że akcja "nie wpłynie na rejsy pasażerskie".
Portal Fly4free podaje, że decyzja ws. strajku zapadła 13 czerwca, a ogłosiły ją hiszpańskie związki USO i SITCPLA. Protest ma potrwać od 24 czerwca do 26 czerwca. Kolejna tura odbędzie się 30 czerwca, a trzecia – w okresie 1-2 lipca. Łącznie protest potrwa 6 dni.
Akcja strajkowa w Ryanairze nie skończy się w Hiszpanii. Związkowcy łączą siły ze swoimi kolegami z innych krajów Europy. Strajk w Ryanairze rozleje się po całej Europie. Odbędzie się w kilku krajach w poniższych terminach:
Belgia - od 24 do 26 czerwca;
Francja - 25 i 26 czerwca;
Hiszpania - od 24 do 26 czerwca i od 30 czerwca do 2 lipca;
Portugalia - od 24 do 26 czerwca;
Włochy - 25 czerwca.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Jestem redaktorem prowadzącym INNPoland.pl. Pracowałem m.in. dla Vice, newonce, naTemat i Next.gazeta.pl. W INN piszę swoje "rakoszyzmy". Prywatnie tworzę własne "Walden" w nadwarciańskim zaciszu. Poza tym co jakiś czas studiuję coś nowego.