Jeśli emeryt lub rencista znajdzie w skrzynce list z zielonym logo, powinien szybko go sprawdzić. ZUS wysłał powiadomienia dotyczące czternastej emerytury do 7 mln osób. Powinni dobrze się przyjrzeć swoim przelewom.
Reklama.
Reklama.
Więcej artykułów znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl >>
Miliony emerytów i rencistów zaczęły dostawać listy od ZUS-u
Pisma są związane z wypłatami 14. emerytur
Gdyby nie zgadzał się przelew otrzymany na konto, należy powiadomić o tym ZUS
ZUS wysyła powiadomienia do emerytów i rencistów
Ok. 7 mln emerytów rencistów oraz emerytów otrzyma listy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak podaje Onet, od początku października Zakład zaczął ich powiadamiać, że należy sprawdzić wysokość przelewu, jaki otrzymali z tytułu czternastej emerytury. Jeśli po zweryfikowaniu kwota nie będzie się zgadzała, od decyzji ZUS-u należy się odwołać.
W powiadomieniu odbiorca jest informowany o wysokości przyznanej mu emerytury brutto oraz konieczności sprawdzenia, czy została mu przelana właściwa kwota netto. Jeśli tak nie jest, od decyzji należy się odwołać, a podstawą do tego jest właśnie list od ZUS-u.
Dlatego osoby, które go nie dostały, są w kropce. Interia poprosiła o wypowiedź w tej sprawie Tomasz Lasockiego, eskperta Uniwersytetu Warszawskiego.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Jak złożyć odwołanie od czternastej emerytury?
Osoby, które dostały od ZUS-u list z powiadomieniem, mogą złożyć odwołanie od podjętej decyzji.
Limit czasowy na odwołanie wynosi miesiąc od dnia, w którym otrzyma się informację. Kieruje się je do sądu okręgowego, czyli sądu pracy i ubezpieczeń społecznych, ale składa w placówce ZUS-u osobiście bądź pocztą. Emeryt bądź rencista może to zrobić również za pośrednictwem przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika.
Odwołanie może mieć formę pisemną lub ustną, w tym drugim przypadku protokół spisuje pracownik Zakładu. Należy podać numer decyzji i uzasadnienie, dlaczego się z nią nie zgadza. Na dokumencie trzeba złożyć własnoręczny podpis.
Ponieważ postępowanie odwoławcze dotyczy sądu I instancji, jest wolne od opłat.
W INNPoland od września 2022 r. Przedtem pisała artykuły dla magazynów studenckich oraz wykonywała w nich redakcję i korektę. W czasie wolnym czyta o PRL-u oraz psychologii, gra w planszówki i głaszcze koty.
Bez wydania decyzji nie jest możliwe odwołanie się do sądu, a więc blokuje się jedno z najważniejszych konstytucyjnych praw obywatelskich. (...) Postanowiono wysłać 9 mln listów do osób, które (...) wiedzą, że dostały czternastkę – chyba tylko po to, aby przypomnieć o hojności polityków. (...) Sądzę, że usiłuje się zyskać na nieświadomości emerytów i rencistów, ponieważ tylko nieliczni upomną się o decyzję i jeszcze mniej z nich ją zaskarży.
Tomasz Lasocki
ekspert Uniwersytetu Warszawskiego
Czternastkę chcemy zmienić w trwałe świadczenie. Nie takie jednoroczne, jak było początkowo planowane, tylko trwałe. Co roku będzie czternastka.