Ze wzruszeniem przeszedłem te 2 km 58 m tunelu między Naprawą a Skomielną Białą – przyznał prezydent Andrzej Duda w trakcie wizyty na budowie tunelu na zakopiance. Jednak na jego otwarcie kierowcy będą musieli jeszcze zaczekać. Prezydent ma nadzieje, że stanie się to za kilkanaście dni. Innego zdania jest GDDKiA.
Reklama.
Reklama.
Prezydent zapowiedział, że tunel na zakopiance zostanie otwarty w przeciągu kilkunastu dni
Termin oddania tej inwestycji był już kilkukrotnie przekładany
Budowa tunelu pochłonie prawie 1 mld zł
Duda o "epokowej zmianie". Budowa tunelu na zakopiance na ostatniej prostej
W środę prezydent Andrzej Duda odwiedził budowę tunelu na zakopiance. – Ze wzruszeniem przeszedłem te 2 km 58 m tunelu między Naprawą a Skomielną Białą – przyznał przed kamerami.
Jak podkreślił, proces drążenia tunelu był obarczony wieloma problemami "gospodarczymi i politycznymi". Prezydent zwrócił uwagę, że inwestycję dotknęła zarówno pandemia COVID–19, jak i wojna w Ukrainie czy "problemy geologiczne".
Jednak przekonywał, że inwestycja już niedługo zostanie oddana do użytku. – Ten tunel, można powiedzieć, praktycznie jest już gotowy. Dosłownie za kilkanaście dni zostanie otworzony, uruchomiony, otwarty dla wszystkich kierowców – zapewnił Duda. Jego zdaniem będzie to "niezwykle ważny moment" i "epokowa zmiana".
Tunel otwarty później niż wskazuje Duda? Trwają prace wykończeniowe
Prace w samym tunelu zostały już ukończone. Choć nawierzchnia na dojazdach do portali jest gotowa, to w pasach rozdziału jezdni i drogach serwisowych prowadzone są jeszcze prace wykończeniowe. Poza tunelem – na objazdach, trwa montowanie oznaczeń.
O szczegółach prac mówił w rozmowie z RMF FM Tomasz Pałasiński z krakowskiego oddziału GDDKiA. – Robimy wszystko, żeby ten tunel został oddany do użytkowania w listopadzie – przyznał.
Jak wskazał, zostały już sprawdzone systemy bezpieczeństwa, a straży przeprowadzają wizje lokalne. – Zostają nam do przeprowadzenia próby dymowe i ćwiczenia w ewakuacji, czyli symulowany pożar w tunelu – tłumaczył.
Entuzjazm kierowców tłumi również Tomasz Żuchowski, p.o. dyrektora GDDKiA. W rozmowie z mediami przyznał, że pierwsze samochody będą mogły przejechać przez tunel za około miesiąc.
Tunel na zakopiance ma mieć ponad 2 km długości. Wewnątrz tunelu zostanie zamontowany system pomiaru prędkości, a kierowcy nie będą mogli jechać szybciej niż 100 km/h. Tunel został zbudowany na masywie góry Mały Luboń w Beskidzie Wyspowym.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Otwarcie tunelu z opóźnieniem
Drążenie tunelu, który ma ułatwić dojazd pod Tatry, ruszyło aż pięć lat temu – w 2017 r. Prace były bardzo intensywne – przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. W 2019 r. udało się przebić pierwszą nitkę tunelu, a równoległą – w 2020 r.
Jednak termin ukończenia budowy był wielokrotnie przekładany. Z pierwotnych zapewnień wynikało, że tunel ma zostać oddany do użytku do końca 2021 r. Później informowano o lutym 2022 r. i czerwcu 2022 r.
O przesunięcie terminu oddania tunelu wnioskował sam wykonawca. Jak wskazywał, powodem była pandemia i nieobecność pracowników, a także niekorzystne warunki atmosferyczne. Budowa tunelu na zakopiance pochłonie prawie 1 mld zł. Za tę inwestycję odpowiada włoski koncern Webuild.
Tunel na zakopiance to nie jedyna inwestycja, która notuje spore opóźnienie. Po terminie została oddana do użytku także Południowa Obwodnica Warszawy.