Sejm przyjął w czwartek ustawę zamrażającą ceny prądu dla odbiorców wrażliwych oraz małych i średnich przedsiębiorców. Zapisano w niej również cenę energii elektrycznej, jaką zapłacą gospodarstwa domowe po przekroczeniu limitu 2000 kWh.
Reklama.
Reklama.
Sejm przyjął ustawę wprowadzającą limit cen prądu dla odbiorców wrażliwych oraz małych i średnich przedsiębiorców
Ceny energii elektrycznej dla części przedsiębiorców oraz m.in. szkół i szpitali będą zamrożone na poziomie 785 zł/MWh
Cena prądu dla gospodarstw domowych, które przekroczą tzw. limit Kaczyńskiego, wyniesie 693 zł/MWh
Zamrożenie cen prądu
Sejm przyjął w czwartek po południu ustawę o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023. Za jej przyjęciem głosowało 411 posłów, przeciw było 6, zaś wstrzymało się 14.
Oznacza to, że od 1 grudnia 2022 roku do 31 grudnia 2023 roku podmioty wrażliwe (np. szpitale, szkoły, żłobki czy przedszkola) oraz mikro-, małe i średnie firmybędą płacić ceny zamrożone na poziomie 785 zł/MWh. Niższe ceny będą obowiązywać do poziomu stanowiącego równowartość poboru nie więcej niż 90 proc. zużycia energii elektrycznej tych odbiorców w okresie od dnia 1 grudnia 2020 roku do dnia 31 grudnia 2021 roku.
Z kolei cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, które przekroczą limit zużycia 2000 kWh (tzw. limit Kaczyńskiego), wyniesie 693 zł/MWh. Przypomnijmy, że wyższy limit zużycia prądu (2600 kWh) będzie obowiązywał jeśli wśród domowników znajduje się osoba niepełnosprawna. Z kolei limit dla rolników oraz rodzin z Kartą Dużej Rodziny wyniesie 3000 kWh.
We ustawie, która wprowadziła limity dla gospodarstw domowych, znalazł się też inny zapis zachęcający do zmniejszania zużycia prądu. Osoby, które zmniejszą swoje zużycie prądu o minimum 10 proc. pomiędzy 1 października 2022 roku a 31 grudnia 2023 roku, otrzymają w 2024 roku rabat w wysokości 10 proc. kosztów energii elektrycznej z okresu październik 2022-grudzień 2023.
Oprócz cen prądu do wskazanych limitów zużycia zamrożone zostaną także stawki opłat dystrybucyjnych. Spółki energetyczne otrzymają rekompensaty i upusty za zamrożenie cen prądu, które sfinansowane będą z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.
Kto jest odbiorcą wrażliwym?
Jeszcze we wtorek Kancelaria Premiera powiadomiła o przyjęciu autopoprawki do projektu ustawy. Rozszerzyła ona krąg podmiotów uprawnionych do niższych cen energii elektrycznej o producentów rolnych, którzy są mikro, małymi lub średnimi przedsiębiorcami oraz o obiekty sportowe, które szkolą m.in. członków kadry narodowej.
Na liście podmiotów wrażliwych, które są uprawnione do skorzystania z limitów, znalazły się również:
szpitale i przychodnie,
ośrodki pomocy społecznej,
szkoły, przedszkola i uczelnie wyższe,
kościoły lub inne związki wyznaniowe,
remizy OSP,
placówki całodobowej opieki dla osób niepełnosprawnych, chorych lub w podeszłym wieku,
rodzinne domy pomocy,
zaopatrzenie w wodę,
transport zbiorowy,
kanalizację,
oświetlenie uliczne,
koła gospodyń wiejskich,
schroniska zwierzęce,
azyle.
Zaproponowany przez rząd nowy mechanizm ma dotyczyć również jednostek samorządu terytorialnego i samorządowych zakładów budżetowych, które realizują zadania w obszarze np. kanalizacji, wodociągów i dróg, porządku publicznego i transportu zbiorowego.
Oświadczenie o tym, że reprezentuje się podmiot wrażliwy, należy złożyć do 30 listopada br.