Ceny chryzantem na 1 listopada. Tyle będą kosztowały w tym roku
Ceny chryzantem idą w górę już od kilku lat, ale to w 2022 r. podrożały najbardziej. Sprawdziliśmy, jak wypadają ich ceny w przeddzień tegorocznego święta zmarłych.
Reklama.
Ceny chryzantem idą w górę już od kilku lat, ale to w 2022 r. podrożały najbardziej. Sprawdziliśmy, jak wypadają ich ceny w przeddzień tegorocznego święta zmarłych.
Na dzień Wszystkich Świętych ceny wiązanek oraz samych kwiatów rosną. Wśród nich najpopularniejsze są chryzantemy. Sprawdziliśmy, jak zmieniały się ceny w Polsce. Poniżej podajemy średnie ceny kwiatów na 1 listopada z ostatnich 3 lat (2020-2022 r.). Pod uwagę wzięto chryzantemy.
Ceny podano za: Strefą Agro, "Gazetą Lubuską" i portalem Dla handlu. Na podstawie zaprezentowanych danych można stwierdzić, że ceny chryzantem na przełomie 2020/2021 oraz 2021/2022 r. podrożały w mniej więcej podobnym stopniu. Kwoty wzrosły o nawet trochę ponad 100 proc.
Zauważmy, że ceny będą się różniły w zależności od podgatunku chryzantem oraz czy kupimy kwiaty cięte, czy doniczkowe. Najwyższe ceny kwiaty osiągają w sezonie oraz na krótko przed nim. Sezonowa sprzedaż obejmuje okolice dnia Wszystkich Świętych oraz Wielkanocy. Tym rodzajem handlu zajmują się głównie właściciele przycmentarnych straganów oraz stoisk.
W 2020 r. od 31 października do 2 listopada cmentarze zostały zamknięte ze względu na pandemię koronawirusa. Osoby, które sprzedawały sezonowo znicze, wiązanki i kwiaty mocno na tym ucierpiały, zwłaszcza że część z nich równocześnie miała sprzedawać wkłady czy znicze.
Dlatego rząd postanowił je wesprzeć, kupując chryzantemy. Na ten cel postanowił przeznaczyć kwotę 180 mln zł. Pisaliśmy o tym w innym artykule w INNPoland.
Premier Mateusz Morawiecki 30 października 2020 r. poinformował o tym na swoim profilu na Twitterze. Oświadczenie wystosowała na tej platformie także ówczesna wiceministerka rozwoju Olga Semeniuk:
– Przekażemy 180 mln zł dla wszystkich przedsiębiorców, którzy nie sprzedadzą zniczy i kwiatów. Chciałabym przede wszystkim powiedzieć wszystkim przedsiębiorcom, że nie pozostaną sami i państwo polskie wykaże się wsparciem finansowym.
Wypowiedź zamieściło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Rządowy zakup niesprzedanych kwiatów miał zostać dokonany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
Wsparcie zaoferował także Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. Zapoczątkował akcję #kuppanchryzantemę, w ramach której ratusz bezpłatnie udostępnił handlarzom 6 miejsc, w których mogli sprzedawać towar przechodniom.
W pomaganie przedsiębiorcom zaangażowali się także mieszkańcy Warszawy oraz innych miast. Łódzka "Wyborcza" poinformowała, że łodzianie kupowali kwiaty i sadzili w pustych betonowych donicach przy ul. Piotrkowskiej. Niektórzy z nich przynosili je pod łódzką siedzibę PiS-u.