INNPoland_avatar

Koniec tego dobrego? Rząd PiS podpadł KE także w sprawie Tarczy Antyinflacyjnej

Natalia Bartnik

07 listopada 2022, 15:59 · 2 minuty czytania
Zbliża się koniec roku 2022, a wraz z nim koniec obowiązywania Tarczy Antyinflacyjnej. Co będzie dalej ze stawkami na gaz czy paliwo?


Koniec tego dobrego? Rząd PiS podpadł KE także w sprawie Tarczy Antyinflacyjnej

Natalia Bartnik
07 listopada 2022, 15:59 • 1 minuta czytania
Zbliża się koniec roku 2022, a wraz z nim koniec obowiązywania Tarczy Antyinflacyjnej. Co będzie dalej ze stawkami na gaz czy paliwo?
Tarcza Antyinflacyjna obniża stawki akcyzy za niektóre paliwa do unijnego minimum Fot. Marek BAZAK/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
  • Tarcza Antyinflacyjna pozwala na obniżenie stawki akcyzy np. na niektóre paliwa do unijnego minimum
  • Nie ma pewności co do tego, czy czas obowiązywania Tarczy zostanie przedłużony
  • Komisja Europejska ma wątpliwości co do rozwiązań, jakie zostały zawarte w projekcie

Komisja Europejska o Tarczy Antyinflacyjnej

"Dziennik Gazeta Prawna" poinformował, że Komisja Europejska pisemnie przekazała Warszawie wątpliwości dotyczące rozwiązań zapisanych w Tarczy Antyinflacyjnej. Konkretnie uwagi dotyczą obniżonych stawek VAT na gaz, paliwa silnikowe oraz nawozy. O ile procedura jest standardowa dla sytuacji, w której naruszono dyrektywę KE (właśnie przez niską akcyzę), to "nasi urzędnicy interpretują to jako sygnał, że Bruksela – mimo że dotąd przymykała oko – nie zgodzi się na utrzymanie tego stanu rzeczy" – czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Procedury wdrożone na czas bardzo wysokich cen w Polsce wygenerowały w tym roku koszt o wysokości ok. 30,6 mld zł. W przyszłym roku kwota za Tarczę Antyinflacyjną może być jeszcze wyższa.

Jeden z rozmówców czasopisma informuje, że Komisja Europejska zareagowała odmową na staranie się Polski o obniżkę stawek VAT na nawozy, paliwa oraz gaz.

Według innego informatora podczas posiedzeń ministrów finansów ECOFIN (Rada do Spraw Gospodarczych i Finansowych – red.) na polskich urzędnikach wywiera się presję, aby zrezygnowali z obniżonych stawek.

Komisja Europejska miała zastrzeżenia co do polskich rozwiązań już rok wcześniej. Bruksela nie wyraziła wtedy aprobaty dla zaproponowanego przez Polskę zerowego VAT-u na żywność. "Wówczas unijna dyrektywa vatowska dopuszczała minimalną stawkę 5 proc." – informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Czytaj także: Tarcza antyinflacyjna do kosza? Premier zdradza plany. "Decyzja zapadnie w grudniu"

Po trwających kilka miesięcy negocjacjach Komisja Europejska wyraziła zgodę na zmianę dyrektywy, dzięki czemu w Polsce udało się wprowadzić zerowy podatek VAT na żywność. 

"Dziennik" cytuje anonimowe z rządu: „Polska występowała z propozycją obniżki do komisarzy, ale odpowiedź była negatywna”. Dodaje też, że "teraz nie widać perspektyw na podobny kompromis".

Czy będzie Tarcza Antyinflacyjna w przyszłym roku?

O tym, czy Tarcza Antyinflacyjna pojawi się w 2023 r., pisaliśmy w innym artykule w INNPoland. W projekcie ustawy ustawy budżetowej na przyszły rok nie zostało przewidziane jej przedłużenie, ale to wciąż może się zmienić.

– W ubiegłorocznej ustawie budżetowej również nie było tarczy antyinflacyjnej, a rząd ją wprowadził. – Taką opinię w rozmowie z money.pl wyraził Kamil Sobolewski, główny ekonomista Pracodawców RP. Podkreślił też, projekt ustawy wciąż pozostaje niespójny, dlatego nic jeszcze nie jest przesądzone. Projekt ustawy budżetowej został już skierowany do Rady Dialogu Społecznego.

Czytaj także: https://innpoland.pl/183994,tarcza-antyinflacyjna-poza-budzetem-na-2023-rok-koniec-pomocy