Koniec tego dobrego? Rząd PiS podpadł KE także w sprawie Tarczy Antyinflacyjnej
Zbliża się koniec roku 2022, a wraz z nim koniec obowiązywania Tarczy Antyinflacyjnej. Co będzie dalej ze stawkami na gaz czy paliwo?
Reklama.
Zbliża się koniec roku 2022, a wraz z nim koniec obowiązywania Tarczy Antyinflacyjnej. Co będzie dalej ze stawkami na gaz czy paliwo?
"Dziennik Gazeta Prawna" poinformował, że Komisja Europejska pisemnie przekazała Warszawie wątpliwości dotyczące rozwiązań zapisanych w Tarczy Antyinflacyjnej. Konkretnie uwagi dotyczą obniżonych stawek VAT na gaz, paliwa silnikowe oraz nawozy. O ile procedura jest standardowa dla sytuacji, w której naruszono dyrektywę KE (właśnie przez niską akcyzę), to "nasi urzędnicy interpretują to jako sygnał, że Bruksela – mimo że dotąd przymykała oko – nie zgodzi się na utrzymanie tego stanu rzeczy" – czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".
Procedury wdrożone na czas bardzo wysokich cen w Polsce wygenerowały w tym roku koszt o wysokości ok. 30,6 mld zł. W przyszłym roku kwota za Tarczę Antyinflacyjną może być jeszcze wyższa.
Jeden z rozmówców czasopisma informuje, że Komisja Europejska zareagowała odmową na staranie się Polski o obniżkę stawek VAT na nawozy, paliwa oraz gaz.
Według innego informatora podczas posiedzeń ministrów finansów ECOFIN (Rada do Spraw Gospodarczych i Finansowych – red.) na polskich urzędnikach wywiera się presję, aby zrezygnowali z obniżonych stawek.
Komisja Europejska miała zastrzeżenia co do polskich rozwiązań już rok wcześniej. Bruksela nie wyraziła wtedy aprobaty dla zaproponowanego przez Polskę zerowego VAT-u na żywność. "Wówczas unijna dyrektywa vatowska dopuszczała minimalną stawkę 5 proc." – informuje "Dziennik Gazeta Prawna".
Po trwających kilka miesięcy negocjacjach Komisja Europejska wyraziła zgodę na zmianę dyrektywy, dzięki czemu w Polsce udało się wprowadzić zerowy podatek VAT na żywność.
"Dziennik" cytuje anonimowe z rządu: „Polska występowała z propozycją obniżki do komisarzy, ale odpowiedź była negatywna”. Dodaje też, że "teraz nie widać perspektyw na podobny kompromis".
O tym, czy Tarcza Antyinflacyjna pojawi się w 2023 r., pisaliśmy w innym artykule w INNPoland. W projekcie ustawy ustawy budżetowej na przyszły rok nie zostało przewidziane jej przedłużenie, ale to wciąż może się zmienić.
– W ubiegłorocznej ustawie budżetowej również nie było tarczy antyinflacyjnej, a rząd ją wprowadził. – Taką opinię w rozmowie z money.pl wyraził Kamil Sobolewski, główny ekonomista Pracodawców RP. Podkreślił też, projekt ustawy wciąż pozostaje niespójny, dlatego nic jeszcze nie jest przesądzone. Projekt ustawy budżetowej został już skierowany do Rady Dialogu Społecznego.