"Zbliża się największy ze wszystkich kryzysów gospodarczych, a decydenci niewiele będą mogli z tym zrobić" – taką diagnozę dotyczącą nadchodzących wydarzeń stawia amerykański ekonomista Nouriel Roubini. Zasłynął on jako jednak niewielu wśród ostrzegających rynki przed krachem finansowym, który nastąpił w 2008 roku.
Reklama.
Reklama.
Amerykański ekonomista Nouriel Roubini ostrzega, że świat czeka "największy ze wszystkich kryzysów gospodarczych"
Winne temu jest trwające dekady zadłużanie się na masową skalę zarówno przez państwa, jak i przez zwykłych ludzi – twierdzi ekspert
Nouriel Roubini był jedną z niewielu osób, które przewidziały kryzys finansowy z 2008 roku
Roubini: rynki czeka "nieunikniona katastrofa"
"Po latach bardzo luźnej polityki fiskalnej, monetarnej i kredytowej oraz po wystąpieniu poważnych negatywnych wstrząsów podażowych, presja stagflacyjna wywiera obecnie presję na ogromną górę zadłużenia sektora publicznego i prywatnego. Zbliża się matka wszystkich kryzysów gospodarczych, a decydenci niewiele będą mogli z tym zrobić"– ostrzega Nouriel Roubini w nowym artykule, opublikowanym w ramach Project Syndicate.
Amerykański ekonomista ocenia, że nadchodzący krach będzie spowodowany "bezprecedensowym zbiegiem kryzysów gospodarczych, finansowych i zadłużenia, po eksplozji deficytów, pożyczek i lewarowania w ostatnich dziesięcioleciach". To kwestia m.in. wysokiego zadłużenia gospodarstw domowych – w Polsce obserwowaliśmy to w czasach zerowych stóp procentowych, które przekładały się na bardzo wysoką dostępność kredytów.
Z kolei w sektorze publicznym zadłużenie obejmuje "obligacje rządowe na szczeblu centralnym, wojewódzkim i lokalnym oraz inne zobowiązania formalne, a także zobowiązania ukryte, takie jak zobowiązania niesfinansowane z repartycyjnych systemów emerytalnych i systemów opieki zdrowotnej – wszystkie z nich będą kontynuowane rosnąć wraz ze starzeniem się społeczeństw" – ocenia Roubini.
Mowa tutaj m.in. o faworyzowanych przez PiS funduszach pozabudżetowych, którestały się dla polskiej władzy odpowiedzią na wszelkie prawne ograniczenia związane z kwestiami pieniężnymi.
Jak podkreśla Roubini, liczby są "oszałamiające" nawet jeśli wziął pod uwagę jedynie jawny dług. "Na całym świecie całkowite zadłużenie sektora prywatnego i publicznego jako udział w PKB wzrosło z 200 proc. w 1999 r. do 350 proc. w 2021 r. Obecnie wskaźnik ten wynosi 420 proc. we wszystkich rozwiniętych gospodarkach i 330 proc. w Chinach. W Stanach Zjednoczonych jest to 420 proc., czyli więcej niż w okresie Wielkiego Kryzysu i po II wojnie światowej" – przypomina.
Kim jest Nouriel Roubini?
Nazwisko Nouriela Roubiniego znane jest w kręgach finansowych. Ekonomista z przymrużeniem oka nazywany był "Doktorem Zagładą" z powodu apokaliptycznych prognoz makroenomicznych jednak niedowiarkom zamknął usta tym, że był bowiem jednym z niewielu wśród ostrzegających rynki przed rychłym krachem finansowym, który nastąpił ostatecznie w 2008 roku.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Od wybuchu pandemii COVID-19 w 2020 roku Roubini ostrzega ludzi przed kolejnym kryzysem finansowym. Już od początku mówił, że koronawirus jest tylko jedną z możliwych przyczyn nadchodzącej recesji. Jak mówił, oprócz wiszącej nad Stanami Zjednoczonymi groźby wojen z Chinami, Iranem, Rosją czy Koreą Północną, dochodzą do tego zagrożenia związane ze zmianami klimatu.