logo
PESEL będzie można zastrzec Fot. Marek BAZAK/East News
Reklama.
  • Rząd chce stworzyć specjalny rejestr, w którym będą przechowywane zastrzeżone numery PESEL
  • Dostęp do tego spisu będą miały m.in. banki
  • W ten sposób rząd chce walczyć z wyłudzaniem kredytów na cudze dane
  • Rząd chce walczyć z wyłudzaczami. Numer PESEL będzie można zastrzec

    Przechwycenie numeru PESEL przez oszustów to tylko początek problemów. Po przejęciu wrażliwych danych przestępcy nie zawahają się, aby wykorzystać je np. do zaciągnięcia kredytu. Taką umowę bardzo trudno rozwiązać.

    Rząd chce walczyć z tym problemem i przygotował nowelizację ustawy o ewidencji ludności. Projekt zostanie jeszcze poddany konsultacjom społecznym, co oznacza, że jego zapisy mogą ulec zmianie.

    O ustalonych na ten moment przepisach informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Jak się okazuje, każdy będzie mógł zastrzec swój numer PESEL. Usługa ma być bezpłatna. Zastrzeżenie numeru PESEL będzie możliwe za pośrednictwem aplikacji mObywatel lub bezpośrednio w dowolnym urzędzie gminy.

    Zastrzeżony PESEL trafi do specjalnego rejestru

    Numer PESEL, który zostanie zastrzeżony, trafi do nowego rejestru. Dostęp do tego spisu będą miały banki i instytucje finansowe. Jeszcze przed zawarciem umowy dotyczącej np. zawarcia kredytu, prowadzenia rachunku, przyznania pożyczki, leasingu czy wydania karty kredytowej te podmioty będą miały obowiązek sprawdzić, czy numer PESEL widnieje w rejestrze.

    W niektórych przypadkach będzie to wymagane również od notariuszy. Jak donosi "DGP" rząd zastanawia się, czy tego obowiązku nie rozszerzyć także o firmy telekomunikacyjne.

    A co jeśli na zastrzeżony numer PESEL będziemy chcieli wziąć kredyt? Przepisy wskazują, że zastrzeżenie będzie można czasowo zdjąć i to w dowolnym momencie. Dzięki temu bez problemu zaciągniemy pożyczkę lub kredyt. Co więcej, jeśli podmiot zawrze umowę, choć numer PESEL był zastrzeżony, to nie będzie mogła wysuwać żadnych roszczeń.

    Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl

    Tysiące prób wyłudzania kredytów. Oszuści nie próżnują

    Oficjalne dane wskazują, że rozwiązania hamujące wyłudzanie danych są niezwykle potrzebne. Raport InfoDOK autorstwa Związku Banków Polskich (ZBP) wskazuje bowiem, że doszło do 1915 prób wyłudzenia kredytów na cudze dane – i to tylko w I kwartale 2022 r. Ich łączna kwota to 58 mln zł.

    Co gorsze, ponad połowa Polaków nie wie, jak reagować w przypadku kradzieży danych osobowych. A oszuści grasują non stop.

    Niedawno informowaliśmy w INNPoland.pl o nowym oszustwie "na przesyłkę z nadwagą". Przestępcy wysyłają do klientów wiadomości SMS, w których przekonują, że trzeba dodatkowo dopłacić za dostawę, ponieważ paczka jest za ciężka. W ten sposób próbują wyłudzić dane.

    Na celowniku oszustów znaleźli się też seniorzy. Przestępcy telefonują do emerytów i obiecują pomoc w zdobyciu dodatkowej wypłaty. To kolejny sposób na przechwycenie danych.

    Czytaj także: