W Stanach Zjednoczonych coraz częściej pojawiają się głosy o tym, że TikTok może zagrać bezpieczeństwu państwa. Powstał nawet projekt ustawy, która miałaby przybliżyć moment zablokowania aplikacji.
Reklama.
Reklama.
Niektórzy politycy Stanów Zjednoczonych żądają zablokowania lub ograniczenia TikToka na terenie kraju
Powodem ma być fakt, że niektórzy pracownicy chińskiego TikToka mają dostęp do danych zgromadzonych na amerykańskich serwerach
Pojawiły się również zarzuty, że transakcje aplikacji mają miejsce w siedzibach "wrogich krajów", takich jak m.in. Chiny, Korea Północna czy Wenezuela
Czy w Stanach TikTok będzie zakazany?
W Stanach Zjednoczonych pojawił się projekt nowej ustawy. Przedstawili ją dwaj reprezentanci republikanów, dwaj demokratów oraz członek senackiej komisji ds. wywiadu Marco Rubio. Co zawiera ich projekt?
Jest to odpowiedź na coraz częściej padające zarzuty o to, że aplikacja TikTok może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego USA. W związku z tym pojawiła się propozycja, aby działanie TikToka zostało w tym kraju ograniczone. Dotyczy to też spółki matki ByteDance. Informację podał serwis wyborcza.biz.pl, który zacytował też Rubio.
"Nie ma sensu marnować więcej czasu na nieistotne negocjacje z kontrolowaną przez Komunistyczną Partię Chin firmę. Przyszedł czas na zablokowaniekontrolowanego przez Pekin TikToka raz na zawsze" – powiedział zdecydowanie senator. Na ten zarzut postanowiła odpowiedzieć rzeczniczka prasowa TikToka w USA Hilary McQuaide, którą również cytuje "Wyborcza".
Ustawa ograniczająca działanie popularnej aplikacji zakłada zablokowanie wszystkich jej transakcji. Ich siedziby znajdują się w krajach uznanych za "wrogie" lub w tych, które mają być pod ich znaczącym wpływem. Są to m.in: Chiny, Rosja, Iran, Korea Północna, Kuba i Wenezuela.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Zdrowie psychiczne młodzieży a TikTok
To nie pierwszy raz, kiedy Stany Zjednoczone poważnie przyglądają się tej aplikacji. W innym artykule w INNpoland pisaliśmy o tym, że prokuratorzy generalni Kalifornii, Florydy i innych stanów rozpoczęli śledztwo w sprawie aplikacji. Chcą ustalić, jak TikTok wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne młodzieży.
Sprawdzany będzie zarówno marketing, jak i design, reklamy czy sposób działania. Duża uwaga zostanie poświęcona metodom i technikom, których używa TikTok do "zwiększania zaangażowania młodych użytkowników, w tym wydłużania czasu, jaki spędzają na platformie" – poinformowała prokurator Maura Healey z Massachusetts.
Śledztwo będzie dotyczyło również tego, czy i jak bardzo nastolatkowie mogą uzależnić się od popularnej aplikacji.
W INNPoland od września 2022 r. Przedtem pisała artykuły dla magazynów studenckich oraz wykonywała w nich redakcję i korektę. W czasie wolnym czyta o PRL-u oraz psychologii, gra w planszówki i głaszcze koty.
To niepokojące, że zamiast motywować administrację, aby przeprowadziła własny audyt bezpieczeństwa TikToka, niektórzy członkowie Kongresu zdecydowali się na politycznie motywowany zakaz, który w żaden sposób nie zwiększy bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych.