INNPoland_avatar

ZUS zapłaci tobie, jeśli ty zapłacisz jemu. Ważna zmiana dla przedsiębiorców

Natalia Bartnik

20 grudnia 2022, 12:50 · 2 minuty czytania
ZUS traktował przedsiębiorców spłacających długi na równi z tymi, którzy tego nie robili. Ustawa z 27 października 2022 r. zmieni sytuację na korzyść tych pierwszych. Co to oznacza w praktyce?


ZUS zapłaci tobie, jeśli ty zapłacisz jemu. Ważna zmiana dla przedsiębiorców

Natalia Bartnik
20 grudnia 2022, 12:50 • 1 minuta czytania
ZUS traktował przedsiębiorców spłacających długi na równi z tymi, którzy tego nie robili. Ustawa z 27 października 2022 r. zmieni sytuację na korzyść tych pierwszych. Co to oznacza w praktyce?
Kwestia wypłacania świadczeń przez ZUS została uregulowana Fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
  • Przedsiębiorcy, którzy podpisali lub podpiszą z ZUS-em układ i będą spłacać zadłużenie, będą musieli mieć wypłacone świadczenia
  • Ustawa regulująca tę kwestię zaczęła obowiązywać 27 października 2022 r.
  • Dzięki powyższej nowelizacji wszyscy przedsiębiorcy będą mieć prawo do np. zasiłku chorobowego

Przedsiębiorcy otrzymają świadczenia

Jeszcze nie tak dawno temu zadłużeni przedsiębiorcy alarmowali, że ZUS odmawia im wypłaty świadczeń, również jeśli regularnie zwracają brakujące kwoty. Nie pomagało nawet to, że mają z nim podpisany układ ratalny. Jak informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, cytowane przez wyborcza.biznes, takich sytuacji były setki, a może i tysiące.

Zmiana nastąpiła 27 października br. Uchwalono wówczas ustawę, zgodnie z którą ZUS musi wypłacać świadczenia po spełnieniu powyższych warunków oraz jeśli płatnik nie zalega z innymi zobowiązaniami. Dzięki temu nie będzie traktowani na równi z osobami, które wcale nie spłacają długu. "Gazeta Wyborcza" otrzymała w tej sprawie komentarz Biura Prasowego Rzecznika MiŚP.

Zawarte w ustawie regulacje to niewątpliwie krok w dobrym kierunku, jednak do rozwiązania problemu wciąż potrzebne jest wydanie rozstrzygnięć w indywidualnych sprawach przedsiębiorców, co byłoby zgodne z zasadą pogłębiania zaufania przedsiębiorców do władzy publicznej. Biuro Prasowe Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców

ZUS odmawiał wypłat należności

Wedle poprzednich przepisów osoba zadłużona, która regularnie spłacała zaległości, wciąż miała prawo do pobierania świadczeń. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz podkreślił, że w ramach układu ratalnego ZUS nie powinien odmawiać wypłat, a jednak to robił.

Podobną opinię wydało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Ustawa ma mieć nie tyle całkiem nową formę, co eliminować niejasności, które przyczyniły się do powstania problemów.

Dalsze działania rzecznika

Po wejściu w życie nowych przepisów rzecznik Abramowicz wystąpił do ZUS-u o uchylenie z urzędu lub zmianę rozstrzygnięć odmawiających przedsiębiorcom prawa do świadczeń w sprawach, w których przyczyną negatywnej odpowiedzi jest jedynie to, że płatnika obejmuje układ ratalny.

Czytaj także: ZUS życzy sto lat i daje prawie 5 tys. zł w prezencie. Ale nie każdemu

Nowy obowiązek dla płatników

W innym artykule w INNPoland pisaliśmy o nowym obowiązku, który wprowadzono dla podatników. Od przyszłego roku każdy z nich musi mieć konto w serwisie PUE ZUS. Dotyczy to więc nie tylko osób fizycznych, prawnych, ale też jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej.

Czytaj także: https://innpoland.pl/188128,zus-dostanie-nowe-kompetencje