INNPoland_avatar

Płacisz składki? Czeka na ciebie nowy obowiązek. ZUS daje czas tylko do końca roku

Maria Glinka

13 listopada 2022, 10:58 · 3 minuty czytania
Na płatników składek czeka nowy obowiązek. Od początku przyszłego roku każdy przedsiębiorca musi posiadać konto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Wymóg dotyczy wszystkich – bez względu na to, czy płacą składki za pracowników, czy tylko za siebie.


Płacisz składki? Czeka na ciebie nowy obowiązek. ZUS daje czas tylko do końca roku

Maria Glinka
13 listopada 2022, 10:58 • 1 minuta czytania
Na płatników składek czeka nowy obowiązek. Od początku przyszłego roku każdy przedsiębiorca musi posiadać konto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Wymóg dotyczy wszystkich – bez względu na to, czy płacą składki za pracowników, czy tylko za siebie.
Płatnicy składek muszą założyć konto na PUE ZUS Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
  • Od 1 stycznia 2023 r. wszyscy płatnicy składek będą musieli posiadać konto na PUE ZUS
  • Rejestracji można dokonać przy użyciu kilku metod
  • Niektórzy będą musieli odwiedzić placówkę ZUS, aby potwierdzić swoją tożsamość

Nowy obowiązek dla płatników składek

Do tej pory konto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS musieli posiadać płatnicy, który rozliczają składki za więcej niż pięć osób. Jednak już od 1 stycznia 2022 r. ten obowiązek zostanie rozszerzony o kolejnych obywateli.

Jak informuje ZUS w komunikacie opublikowanym na oficjalnej stronie internetowej, po zmianach wymóg będzie dotyczył wszystkich przedsiębiorców. Konto na PUE ZUS będą musieli założyć właściciele małych firm (zatrudniających do pięciu pracowników) oraz osoby, które odprowadzają składki wyłącznie za siebie.

W praktyce oznacza to, że wszyscy płatnicy składek, czyli osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, muszą mieć konto na PUE ZUS lub muszą upoważnić kogoś do roli płatnika.

Jeśli płatnik udzielił pełnomocnictwa i reprezentuje go inna osoba np. księgowa czy pracownik biura rachunkowego, to oznacza, że już posiada konto na PUE ZUS. Wszyscy pozostali muszą wywiązać się z nowego obowiązku. Czas na dopełnienie formalności upływa 30 grudnia 2022 r.

Dzięki PUE ZUS płatnicy będą mogli załatwiać swoje sprawy online, z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie.

Jak założyć konto na PUE ZUS?

Profil na PUE ZUS jest zakładany zawsze na osobę fizyczną. System automatycznie przypisze do konta rolę płatnika tym przedsiębiorcom, którzy prowadzą działalność jako osoba fizyczna. Jest jeden warunek – dane w zakładanym profilu muszą być identyczne, jak te, które zostały podane przy zgłaszaniu płatnika składek (np. PESEL lub NIP).

W celu założenia profilu na PUE ZUS należy wejść na stronę zus.pl i kliknąć przycisk "Zarejestruj w PUE", który znajduje się na górze strony. Następnie płatnik decyduje, na kogo rejestruje profil – do wyboru są trzy opcje: "Dla Ciebie", "Dla przedsiębiorców" i "Dla firm".

Formularz rejestracji różni się w zależności od wybranej kategorii. Jeśli wybierzemy opcję "Dla przedsiębiorców", to poza danymi osobowymi, musimy wpisać również NIP.

Kolejny krok to wybór sposobu rejestracji. Można to zrobić za pomocą profilu zaufanego, e–dowodu i bankowości elektronicznej. Inna opcja to kwalifikowany podpis elektroniczny. Poza tym można zarejestrować konto przy użyciu bankowości elektronicznej banku, który świadczy taką usługę we współpracy z ZUS. Są to: PKO Bank Polski, BOŚ Bank, Millennium, Citi handlowy oraz ING Bank Śląski. Ostatnia opcja to formularz rejestracji.

Jeśli rejestrujemy się przy pomocy login.gov.pl, to niektóre pola wypełnią się automatycznie. Zostały wprowadzone dodatkowe metody potwierdzania tożsamości, więc wizyta w oddziale ZUS nie jest konieczna.

Z kolei przy rejestracji za pomocą formularza (przycisk "Do rejestracji") płatnik samodzielnie wypełnia wszystkie pola. W ciągu 7 dni musi potwierdzić swoją tożsamość podczas wizyty w dowolnej placówce ZUS – potrzebny będzie dowód osobisty lub paszport.

ZUS wkracza w erę cyfryzacji

Obowiązek korzystania z PUE ZUS to już kolejny krok w stronę cyfryzacji. Przypomnijmy, że niedawno ZUS przejął obsługę programu "Rodzina 500 plus". Po zmianach rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski wyłącznie przez internet.

Do wyboru są trzy opcje – portal PUE ZUS, portal resortu rodziny i polityki społecznej Emp@tia i bankowość elektroniczna. Jednak nie tylko po 500 plus można zgłaszać się wyłącznie przez internet – identyczne zasady obowiązują w przypadku programu "Dobry start", dzięki któremu rodziny otrzymują 300 zł na wyprawkę szkolną.

Czytaj także: https://innpoland.pl/185086,zus-byla-kandydatka-na-prezeske