Założenie konta na PUE ZUS-ie wiąże się z wieloma zaletami: składanie wniosków i przekazywanie dokumentów staje się o wiele prostsze, bo nie wymaga wychodzenia z domu. Dla niektórych PUE ZUS stał się jednak obowiązkowy. Sprawdź, czy należysz do tego grona.
Reklama.
Reklama.
Do 1 stycznia podatnicy prowadzący własną firmę mają obowiązek dołączenia do platformy PUE
Dzięki niej można zdalnie składać wnioski i otrzymywania informacje dotyczące ich statusu
Przedsiębiorca zyska dostęp do deklaracji rozliczeniowych płatnika czy informacji o składkach, które musi opłacić
PUE ułatwia załatwienie wielu spraw w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i korzystanie z niej jest dobrowolne. Jednak nie dla wszystkich, o czym ZUS przypomina na swojej stronie internetowej.
"Zgodnie z ustawą z dnia 24 czerwca 2021 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw od 1 stycznia 2023 r. każdy, kto jest płatnikiem składek, ma ustawowy obowiązek posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS" – czytamy.
Kto musi mieć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS?
Ten obowiązek dotyczy wszystkich osób prowadzących własną działalność, również tych, które:
nie zatrudniają pracowników i sami opłacają swoje składki;
opłacają dobrowolne składki zdrowotne lub emerytalno-rentowe;
nie korzystają z internetu. Zobowiązanie mogą wypełnić, udzielając pełnomocnictwa do roli płatnika księgowemu lub księgowej za pomocą formularza PEL-z.
Taką informację ZUS podał serwisowi fakt.pl.
Co można zrobić na PUE ZUS?
ZUS-owska platforma przewiduje wiele udogodnień dla płatników. Przedsiębiorcy zyskają dostęp do:
salda bieżącego i miesięcznego, które pokazują stan opłaconych składek;
wpłat dokonanych i tych, które wciąż tego wymagają;
informacji rocznej dla płatnika składek;
deklaracjach rozliczeniowych wysłanych do ZUS-u;
informacji o osobach zgłoszonych do ubezpieczeń oraz przebywających na zwolnieniu lekarskim.
Dodatkowo płatnik składek elektronicznie złoży wniosek o rozliczenie konta, potwierdzenie ubezpieczeń czy udzielenie pełnomocnictwa.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Zadłużeni przedsiębiorcy w ZUS-ie
Temat płatników składek poruszyliśmy również w innym artykule w INNPoland. 27 października 2022 r. weszła w życie nowa ustawa, zgodnie z którą przedsiębiorcy mający z ZUS-em układ i spłacający zadłużenie wciąż będą mieli wypłacane świadczenia.
Od tamtej pory nie są traktowane na równi z tymi, które wpłacają zaległych kwot. Komentarza w tej sprawie udzieliło "Gazecie Wyborczej" Biuro Prasowe Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.
W INNPoland od września 2022 r. Przedtem pisała artykuły dla magazynów studenckich oraz wykonywała w nich redakcję i korektę. W czasie wolnym czyta o PRL-u oraz psychologii, gra w planszówki i głaszcze koty.
Zawarte w ustawie regulacje to niewątpliwie krok w dobrym kierunku, jednak do rozwiązania problemu wciąż potrzebne jest wydanie rozstrzygnięć w indywidualnych sprawach przedsiębiorców, co byłoby zgodne z zasadą pogłębiania zaufania przedsiębiorców do władzy publicznej.
Biuro Prasowe Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców