Złe wieści dla piwoszy. Popularna marka będzie droższa, rośnie cena butelki
Wyższa cena piwa nie będzie zachęcała do zakupu, ale jedna z firm stwierdziła, że inaczej przyciągnie klientów. Swoją strategię oparła na wyższej kaucji zwrotnej.
Reklama.
Wyższa cena piwa nie będzie zachęcała do zakupu, ale jedna z firm stwierdziła, że inaczej przyciągnie klientów. Swoją strategię oparła na wyższej kaucji zwrotnej.
Butelki zwrotne są mocniejsze od tych zwykłych, przez co można wykorzystać je ponownie jeszcze nawet 20 razy. Klienci są zachęcani do zwracania ich w sklepie poprzez wprowadzenie kaucji zwrotnej. Grupa Żywiec SA do tej pory stosowała stawkę o wysokości 50 gr za butelkę po alkoholu. Jednak, jak podał serwis Dla Handlu, już niebawem to się zmieni.
Zgodnie z pismem, które spółka wysłała do sklepów, cena transakcyjnej butelki zwrotnej zmieni się 2 lutego. Dotyczy piw o pojemności 0,5 l. Jaka będzie nowa stawka? Żywiec postanowił "zaszaleć" i dotychczasową podniósł o 100 proc., a więc po aktualizacji za każdą butelkę będzie się należała złotówka.
Firma ma kilka powodów, dla których zaktualizowała kwotę zwrotną. Najważniejszym ma być fakt, że producenci podnieśli ceny zakupu butelek. Obecnie obowiązująca cena nie pokrywałaby wartości odtworzeniowej nowej butelki.
Żywiec liczy również na to, że wyższa kaucja przełoży się na wyższy poziom zwrotu oraz częstsze wizyty klientów w sklepach, co z kolei będzie korzystne dla detalistów.
We wrześniu 2022 r. społecznościowa platforma inwestycyjna eToro opublikowała pierwszy w historii Indeks Piwny. Wynika z niego, że w ciągu dwóch lat cena piwa podrożała średnio o 28 proc. w polskich marketach. W tym samym przedziale czasowy wzrósł globalny koszt towarów do produkcji, pakowania i transportu tego alkoholu. Średnio podwyżka wynosiła 62 proc.
Paweł Majtkowski, analityk rynków eToro, przy pomocy indeksu eToro (prostego indeksu ważonego) określił, jakie jeszcze zmiany mogą nastąpić w przypadku piw.
Powyższy indeks został oparty na ówczesnych globalnych cenach koszyka sześciu towarów, jakie są potrzebne podczas produkcji i sprzedaży piwa: pszenicy, jęczmienia, ryżu, słodu, aluminium (do puszek) i benzyny (do transportu oraz rolnictwa). Indeks Piwny mocno wzrósł od 2020 r., co jest spowodowane m.in. wojną na Ukrainie.
Z danych platformy eToro wynika, że 62 proc. wzrostu cen produkcji piwa dramatycznie przewyższa 15,6 proc. wzrostu CPI w Polsce od lipca 2020 r. Same podatki stanowią w Polsce 40 proc. ceny tego alkoholu.
Paweł Majtkowski
analityk rynków eToro