Im szybciej rozliczysz swój PIT, tym szybciej dostaniesz zwrot podatku. Równie ważne jest jednak to, kiedy w ogóle zeznanie podatkowe będzie można wypełnić. Składanie druków, m.in. PIT-11, które otrzymają płatnicy, musi umożliwić Ministerstwo Finansów.
Chociaż sezon już się zaczął, podatków PIT nie można jeszcze rozliczać, ponieważ MF wciąż nie uruchomiło specjalnych bramek do wysyłki. Kiedy więc będzie to możliwe? Jako płatnik musisz się wstrzymać do 15 lutego, o ile zamierzasz skorzystać z pośrednictwa rządowej usługi Twój e-PIT.
12 stycznia Krajowa Administracja Skarbowa na swojej stronie na Twitterze opublikowała informację, że usługa Twój e-PIT nie będzie działała od godz. 6:00 w piątek 13 stycznia od godz. 9:00 w niedzielę 15 stycznia.
Nawet jeśli wyślesz PIT przez inną stronę niż rządowa, a więc wcześniej niż przewiduje MF, termin zwrotu będzie liczony od 15 lutego 2023 r. lub dnia złożenia elektronicznej deklaracji PIT (jeśli nastąpiło to później).
O korzyści i ryzyko związane z PIT-em 2022 r. zapytaliśmy doradczynię podatkową w innym artykule w INNPoland. Warto przesłać wypełniony dokument od razu, gdy będzie to możliwe, ale jeśli ktoś woli odłożyć to w czasie, i tak nie powinien czekać do terminu ostatecznego, czyli 2 maja 2023 r., bo może narazić się na problemy. Wyjaśnia to Anna Kaznowska, doradczyni podatkowa z biura podatkowego ABC.
Powodów jest kilka. Pierwszy to wysoka inflacja. Jeśli oczekujemy zwrotu, każdy miesiąc czy tydzień oznacza dla podatnika realną stratę. Ci, którzy będą musieli dopłacić, oczywiście mogą i powinni poczekać. Przy dużych sumach różnica w wartości dopłaty może być znacząca.
Czytaj także: Pracodawcy nie bez powodu cisną w tej sprawie. Jeśli wypełnisz PIT-2, możesz więcej zarobić
Ekspertka dodaje, że nie wiadomo, jak w tym roku będą wyglądały rozliczenia, ponieważ z wprowadzeniem Polskiego Ładu wiąże się wiele zmian. Jednak na pewno trzeba będzie zwrócić szczególną uwagę na ulgi, m.in. dzieci, rozliczenie z małżonkiem, IKE, IKZE. Przykładowe zmiany dla pracowników to: