INNPoland_avatar

To twój pierwszy PIT? Spokojnie, pomożemy. Kiedyś też byliśmy w tym miejscu

Natalia Bartnik

14 lutego 2023, 14:19 · 2 minuty czytania
Dostajesz PIT, widzisz tabele pełne liczb i nie wiesz, co dalej? Spokojnie, każdy kiedyś przez to przechodził. Pojawiała się pierwsza praca, pierwszy PIT, a wraz z nim pytanie: no i co mam teraz z nim zrobić? Wyjaśniamy, jak osoba poniżej 26 roku życia powinna wypełnić PIT.


To twój pierwszy PIT? Spokojnie, pomożemy. Kiedyś też byliśmy w tym miejscu

Natalia Bartnik
14 lutego 2023, 14:19 • 1 minuta czytania
Dostajesz PIT, widzisz tabele pełne liczb i nie wiesz, co dalej? Spokojnie, każdy kiedyś przez to przechodził. Pojawiała się pierwsza praca, pierwszy PIT, a wraz z nim pytanie: no i co mam teraz z nim zrobić? Wyjaśniamy, jak osoba poniżej 26 roku życia powinna wypełnić PIT.
Jak rozliczyć PIT? Fot. Adam Burakowski/REPORTER
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
  • Rządowa usługa Twój e-PIT będzie działała od 15 lutego
  • Osoby poniżej 26 roku życia korzystają z osobnej ulgi podatkowej
  • Na stronie rządowej będzie gotowy PIT, uzupełniony przez Urząd Skarbowy

Logowanie na stronie rządowej

W internecie jest sporo programów, stron i aplikacji do wypełnienia PIT-u, a to sprawia, że na starcie czujemy się zagubieni. Bo skąd wiedzieć, co wybrać? Wystarczy przejść na stronę rządową Twój e-PIT. (Po zalogowaniu wyświetli się informacja, że na razie usługa jest nieczynna. Ale to nie powód do zmartwień: zacznie działać już 15 lutego).

Są trzy sposoby na zalogowanie się:

  • profil zaufany, e-dowód, bankowość elektroniczna;
  • aplikacja mObywatel;
  • dane autoryzujące: PESEL lub NIP oraz kwoty przychodu.

Po wybraniu opcji wyświetli się krótka instrukcja logowania. Po zastosowaniu się do niej zostaniesz przeniesiony na odpowiednią stronę.

Jak wypełnić PIT?

Po lewej stronie ekranu znajdziesz listę, z której należy wybrać "Bieżące dokumenty". W tej zakładce znajdziesz wstępnie wypełniony, interaktywny PIT za rok 2022. Urząd Skarbowy przygotował go za ciebie, jednak formularz jest edytowalny. Ponieważ powstaje na bazie konkretnych dokumentów, sprawdź, czy są tam wszystkie, oraz czy dane się zgadzają.

Warto zerknąć na ulgi. Jako osobie poniżej 26 roku życia przysługuje ci ulga dla młodych, czyli tzw. PIT zerowy. Dzięki niemu twoje wynagrodzenie z zeszłego roku nie zostanie opodatkowane. Jeśli wszystko się zgadza, po prostu zatwierdź i prześlij dokument do rozliczenia.

PIT należy przesłać w terminie od 15 lutego do 2 maja. Jeśli nie zdążysz tego zrobić lub świadomie z tego zrezygnujesz, system automatycznie zaakceptuje ten formularz, który przygotował Urząd Skarbowy. Po 2 maja od razu prześle go do rozliczenia.

Czytaj także: Pół Polski szykuje się do rozliczania PIT-ów. W tym roku będzie to sport ekstremalny

Najważniejsze ulgi podatkowe w 2022 r.

W innym artykule w INNPoland pisaliśmy o ulgach podatkowych, dzięki którym zapłacimy mniej Urzędowi Skarbowemu.

Jedną z nich jest ulga na internet: pozwala odliczyć nawet 760 zł. Są jednak pewne warunki: umowa nie może być zawarta na firmę oraz nie jest podana w niej jako koszt podatkowy. Nie dotyczy opłat poniesionych z tytułu montażu czy przyłączania. Można z niej korzystać tylko przez dwa pierwsze następujące po sobie lata.

Ulgę rehabilitacyjną odliczymy, gdy opłacaliśmy turnus rehabilitacyjny, pobyt w uzdrowisku czy zabiegi rehabilitacyjne. Trzeba jednak spełnić formalne wymogi związane z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności. Co ważne, ulga przysługuje również opiekunowi osoby niepełnosprawnej, który ją utrzymuje. Jako honorowy dawca krwi również możesz liczyć na odliczenie pewnej kwoty od podatku: 130 zł za każdy litr. Trzeba jednak pamiętać, ze wartość nie może przekroczyć 6 proc. podatku.

Czytaj także: https://innpoland.pl/190889,zwrot-podatku-2023-skarbowka-odda-polakom-az-7-mld-zl