Niektórzy będą musieli wymienić telefony. Rewolucja jeszcze w tym roku
3G odchodzi do lamusa. Osoby, które mają stare modele telefonów, będą musiały wymienić kartę SIM lub kupić nowe urządzenie. Na pierwszy ogień pójdą klienci T-Mobile.
Reklama.
3G odchodzi do lamusa. Osoby, które mają stare modele telefonów, będą musiały wymienić kartę SIM lub kupić nowe urządzenie. Na pierwszy ogień pójdą klienci T-Mobile.
Sieć 3G była pierwszą, która umożliwiała dostęp do internetu. Na początku oferowała szybkość transferu rzędu 7,2 Mb/s, a później – 42 Mb/s.
Jednak technologia prężnie rozwijała się w kolejnych latach i sieć 3G zastąpiła 4G (LTE). Obecnie wiele modeli telefonów obsługuje już sieć 5G.
W związku z tym polskie firmy telekomunikacyjne przymierzają się do wyłączenia sieci 3G. Co to oznacza dla użytkowników? Dla większości zmiany nie będą dotkliwe, ponieważ większość telefonów obsługuje już sieć 4G.
Jednak jak wskazuje wyborcza.biz, w niektórych przypadkach nie będzie możliwe korzystanie z transferu danych lub może zostać on zdecydowanie ograniczony. Z tymi problemami będą zmagały się osoby, które korzystają ze starszych modeli telefonów.
W takich sytuacjach można wymienić kartę SIM na taką, która obsługuje 4G. Z największymi problemami będą zmagały się osoby, które mają telefon sprzed 2016 r., ale korzystają z internetu. Wówczas konieczne może okazać się kupienie nowego telefonu.
W najgorszej sytuacji znajdą się użytkownicy, którzy obecnie korzystają z takich telefonów jak: Apple iPhone 5, BlackBerry Curve 3G 9300, Huawei Ascend P6, LG Swift 2X, Nokia 6220, Samsung Galaxy Note II czy Sony Xperia Z i U.
Z informacji portalu wyborcza.biz wynika, że najpierw rewolucja dotknie właścicieli kart SIM z T–Mobile. Ten operator planuje zakończyć proces wyłączania sieci 3G już w kwietniu 2023 r.
Nieco więcej czasu na przygotowanie do technologicznej rewolucji mają klienci Orange. Ta firma planuje zmiany w latach 2024-2025. Z kolei Plus i Play nie mają na razie konkretnych planów w sprawie 3G.
Sieć 3G ruszyła w Japonii w 2001 r. Z danych Orange wynika, że około 3 proc. klientów korzysta obecnie z sieci 3G. System LTE zaczął działać w 2008 r.
Natomiast 5G, które zdaniem Orange stanowi "przyszłość komunikacji mobilnej", gwarantuje szybszy i stabilniejszy internet. Pobieranie plików i przesyłanie danych jest około dziesięciokrotnie szybsze niż w przypadku 4G. Ogólna dostępność do tej sieci jest planowana na 2025 r.
W Polsce niedługo odbędą się aukcje związane z wprowadzaniem technologii 5G. Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM, ujawnił, że rząd spodziewa się około 2 mld wpływów z tego tytułu.
Osoby, które będą zmuszone wymienić telefon na nowy, wcale nie na straconej pozycji. Stare telefony wcale nie muszą lądować w śmietniku czy kurzyć się w starej szufladzie. Są bowiem sporo warte dla kolekcjonerów.
Amatorzy starych telefonów są w stanie zapłacić nawet 850 zł. Polują m.in. na Nokie, Motorole czy Siemensa.