W XXI wieku trudno wyobrazić sobie dom bez sprzętów AGD. Jednak najnowszy raport HRE Investments, który opisuje TVN24, wskazuje, że zmieniają się preferencje zakupowe Polaków.
Pralki posiada obecnie o około 20 pkt. proc. więcej osób niż dwadzieścia lat temu. Jeszcze większy wzrost popularności widać w przypadku mikrofalówek i zmywarek.
Na początku XXI wieku szybkie podgrzewanie wykorzystywała tylko jedna czwarta Polaków. W 2023 r. ten odsetek wzrósł dwukrotnie. Ilu Polaków ma zmywarkę? W 2003 r. zmywarka była na wyposażeniu tylko 3 proc. gospodarstw. Obecnie prawie połowa Polaków posiada ten sprzęt.
"Popularność zmywarek podbija zapewne fakt, że urządzenie to potrafi zużywać relatywnie mało wody, co wpływa na niższe rachunki" – czytamy w raporcie.
Polacy coraz częściej kupują także laptopy. W porównaniu do 2003 r. odsetek wzrósł trzykrotnie i obecnie aż 2/3 Polaków korzysta z przenośnego komputera.
Jak się to przekłada na telewizory? Z raportu wynika, że od 2012 r. spada popularność telewizorów. Wówczas posiadało go prawie 70 proc. gospodarstw, a obecnie jest to już 63,1 proc.
To dowodzi, że laptopy, na których również możemy oglądać seriale, filmy i mamy dostęp do kanałów telewizyjnych, powoli wypierają telewizory. Jednak autorzy raportu podkreślają, że ten trend zachwiała pandemia COVID–19, kiedy zapragnęliśmy mieć większy ekran w trakcie długich tygodni lockdownów.
Są także urządzenia, które tracą na popularności. Z polskich domów znikają przede wszystkim odtwarzacze DVD. W 2009 r. ten sprzęt posiadała ponad połowa Polaków. Trzy lata później odsetek spadł do 38 proc.
Podobny odwrót widać w przypadku kina domowego. W 2009 r. to urządzenie było w 15 proc. gospodarstw, a obecnie posiada je niewiele ponad 10 proc. Polaków.
W kontekście sprzętów AGD warto pamiętać, że niektórzy mogą dzięki nim obniżyć podatek. Uprawnia do tego ulga mieszkaniowa. Przysługuje ona osobom, które sprzedały lokal w ciągu pięciu lat od jego zakupu.
Jeśli pieniądze pozyskane w ten sposób wykorzystaliśmy na "wydatki stanowiące realizację celu mieszkaniowe", to możemy dokonać odliczenia. Dotyczy to np. wydatków na zakup kuchenki gazowej, piekarnika, zmywarki, pralki, lodówki. Można też odliczyć oświetlenie czy okapy.
Osoby zainteresowane ulgą mieszkaniową muszą wypełnić PIT–39. Termin rozliczania się ze skarbówką mija 2 maja. W przypadku deklaracji elektronicznych (składanych za pośrednictwem usługi Twój e–PIT) czas oczekiwania na zwrot podatku to maksymalnie 45 dni. Jeśli rozliczamy się na druku papierowym, to skarbówka odda nadpłatę w terminie do trzech miesięcy.