
Ile kosztuje paliwo? Ceny diesla znowu w dół
Analitycy rynku paliw z serwisu e–petrol.pl mają dobre wieści dla wszystkich zmotoryzowanych. W ostatnim tygodniu marca paliwa na polskich stacjach benzynowych w dalszym ciągu tanieją.
Eksperci tłumaczą w najnowszym komunikacie, że ma to związek z "przeceną, jaka miała miejsce na rynku ropy w ubiegłym tygodniu".
Zobacz także
Największą obniżkę notuje olej napędowy. Obecnie średnia cena tego paliwa to 6,75 zł/l, co oznacza spadek aż o 14 groszy w ciągu tygodnia.
Eksperci zwracają uwagę, że przecena oleju napędowego trwa od 8 lutego. Do środy 29 marca ceny diesla spadły prawie o 80 groszy.
Tanieje też benzyna i autogaz
Kierowcy tankujący benzynę również zapłacą mniej. Z wyliczeń analityków, wynika, że najpopularniejsza benzyna Pb95 kosztuje obecnie średnio 6,62 zł/l. To oznacza spadek o 6 groszy w porównaniu z notowaniami sprzed tygodnia.
Tym samym różnica między średnią ceną oleju napędowego a benzyny Pb95 to zaledwie 13 groszy. Jeszcze niedawno kierowcy pojazdów napędzanych silnikiem diesla płacili o 80 gr, a czasami 1 zł więcej na każdym litrze paliwa.
Z kolei symboliczną obniżkę cen notuje autogaz, za który trzeba obecnie zapłacić średnio 3,14 zł/l. To jeden grosz mniej niż tydzień temu i dokładnie tyle samo, co w połowie stycznia.
Gdzie paliwo jest najtańsze, a gdzie najdroższe?
Z obserwacji analityków wynika, że benzynę Pb95 zatankujemy najtaniej w woj. śląskim i w woj. warmińsko-mazurskim. Kierowcy podjeżdżający na stacje benzynowe w tych dwóch regionach zapłacą średnio 6,56 zł/l.
Na Warmii i Mazurach najtańszy jest również olej napędowy. Jego średnia cena wynosi tam obecnie 6,69 zł/l. Natomiast za autogaz najmniej zapłacą kierowcy w woj. świętokrzyskim, gdzie przeciętna cena za to paliwo wynosi 3,08 zł/l.
Gdzie paliwo jest najdroższe? Niechlubnymi liderami nowego rankingu cen paliw są woj. dolnośląskie i woj. mazowieckie. Na południu Polski najwięcej trzeba zapłacić za benzynę Pb95 (6,71 zł/l) oraz za autogaz (3,22 zł/l). Z kolei w centralnej części kraju najdroższy jest autogaz, który kosztuje średnio 6,83 zł/l.
Takie ceny paliw oferuje węgierski MOL
W lutym na polskim rynku paliw pojawił się nowy gracz – węgierski MOL, który przejął ponad 400 stacji Lotosu i rozpoczął ich rebranding. 3 lutego 2023 r. koncern uruchomił pierwszą stację benzynową pod swoim szyldem, która jest zlokalizowana na trasie S7 w woj. świętokrzyskim (MOP Klemencice).
Jednak zmiana nazwy i szaty graficznej to nie wszystko. MOL wprowadził do oferty EVO, w tym 100–oktanową benzynę premium EVO plus, którą można tankować właśnie na trasie S7. Na początku marca nowe paliwo kosztowało 7,98 zł/l.
Poza tym na stacji benzynowej MOL można zatankować też standardowe paliwa. Jednak ich ceny zaskoczyły kierowców – zarówno za benzynę Pb95, jak i za olej napędowy trzeba było płacić nawet o 38 groszy więcej na litrze.
Węgrzy wkroczyli z impetem na Polski rynek dzięki fuzji Orlenu z Lotosem. W wyniku transakcji MOL przejął ponad 410 stacji benzynowych należących do gdańskiego koncernu. Prezes MOL Polska Richard Austen w trakcie uroczystości uruchomienia stacji benzynowej na trasie S7, przyznał, że koncern planuje uruchomić własny program lojalnościowy i stworzyć nowy koncept gastronomiczny.