Wstępny raport GUS-u to nie tylko dane o inflacji, ale też prognoza dla emerytów i rencistów. Dzięki temu wskaźnikowi można ocenić, czy i jak zwiększą się powyższe świadczenia. Jakie są więc prognozy?
Reklama.
Reklama.
Ze wstępnych danych GUS-u wynika, że inflacja w marcu 2023 r. wynosiła 16,2 proc.
Te dane pozwalają zakładać, że w 2024 roku będzie wysoka waloryzacja emerytur
W przyszłym roku waloryzacja ma przekroczyć 10 proc.
Wysoka waloryzacja
Choć w kolejnych miesiącach drożyzna ma hamować, to inflacja średnioroczna prawdopodobnie zostanie na poziomie dwucyfrowym. Według Narodowego Banku Polski będzie to ok. 11,9 proc. Jaki jest z tego wniosek?
Emeryci i renciści mogą się spodziewać wysokiej waloryzacji świadczeń w 2024 r. Bo, jak zaznaczył "Fakt", zależą one głównie od inflacji oraz realnego wzrostu płac. Jeśli przewidywania NBP się sprawdzą, waloryzacja w przyszłym roku wyniesie ok. 12 proc.
A co z samą inflacją? W pierwszej połowie marca NBP zakładało, że ten rok przyniesie nam wskaźnik wynoszący od 10,2 do 13,5 proc.
Inflacja w marcu
Ze wstępnych wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w porównaniu do marca 2022 r. inflacja z marca tego roku wyniosła 16,2 proc. To nieco więcej od prognozy ekonomistów, zgodnie z którą miało to być 16 proc. Przy porównaniu lutego i marca 2023 r. okazuje się, że w ciągu miesiąca ceny wzrosły o 1,1 proc. Przypominamy, że inflacja z lutego to 18,4 proc.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Finanse Polaków
– Płaskowyż się powoli kończy i będzie bardzo szybkie zejście z poziomem inflacji w kierunku celu banku, czyli 2,5 proc., plus minus 1 pkt proc. Ale już w tym roku, w krótkim czasie, inflacja zejdzie do poziomu jednocyfrowego. – Taką zapowiedź wygłosił szef NBP Adam Glapiński podczas konferencji 9 marca 2023 r.
Ale Polakom jego pozytywne nastawienie się nie udzieliło. Z marcowej edycji raportu "Current Consumer Mood" firmy GfK Polonia wynika, że aż 71 proc. badanych obawia się pogorszenia swojej sytuacji materialnej. Najlepiej świadczy o tym chęć oszczędzania pieniędzy na tzw. czarną godzinę.
Wnioski z ankiety opracowała Małgorzata Bodzon, Senior Project Manager w SW Research. Zacytowała ją "Rzeczpospolita".
W INNPoland od września 2022 r. Przedtem pisała artykuły dla magazynów studenckich oraz wykonywała w nich redakcję i korektę. W czasie wolnym czyta o PRL-u oraz psychologii, gra w planszówki i głaszcze koty.
Kobiety (77 proc.) częściej niż mężczyźni (64 proc.) obawiają się pogorszenia swojej sytuacji materialnej w bieżącym roku. Trzech badanych na czterech (74 proc.) z dochodem w przedziale między 2001 a 3000 zł netto oraz taki sam odsetek osób z miast o wielkości do 20 tys. mieszkańców odczuwa obawy w związku z własną sytuacją materialną w 2023 r. Takie samo zdanie wyraża trzy czwarte respondentów (76 proc.) w wieku do 24 lat. Siedmiu badanych na dziesięciu (72 proc.) obawia się pogorszenia swojej sytuacji materialnej w 2023 roku.